Ligų prevencija

Netinkamai kūrenami židiniai gali kelti grėsmę jūsų saugumui ir sveikatai

2023-11-23

Židiniai šaltuoju metų sezonu yra komforto ir šilumos šaltinis, tačiau naudojami netinkamai gali sukelti pavojų gyventojų sveikatai ir saugumui. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, namų patalpų oro tarša sukelia 3,2 milijonus priešlaikinių mirčių kasmet. Tinkamo kuro pasirinkimas ir savalaikė židinių bei jų elementų priežiūra yra pagrindiniai veiksniai užtikrinantys jų saugumą.

Besirūpindami jūsų sveikata ir gerove, prasidėjus šaltajam metų sezonui, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai dalinasi informacija ir patarimais, kaip saugiai užtikrinti namų šilumą kūrenant židinius.

Kūrenamo židinio išskiriamiems dūmams didžiausią įtaką turi pasirenkamo kuro rūšis. Todėl židinį kūrenkite išdžiovinta bei sausa mediena, medžio pjuvenų briketais ar granulėmis ir venkite šių kuro rūšių:

Apdirbta mediena.  Perdirbta, lakuota, dažyta ir kitaip apdirbta mediena degdama išskiria toksiškus chemikalus, kurie patenka į aplinkos orą. Dažniausiai tai yra formaldehido dervos, taip pat nuo dažų pasilikęs chromas, varis ar arsenas. Šios medžiagos sukelia gerklės skausmus, plaučių ir bronchų uždegimus.

Žalia mediena. Kad mediena būtų tinkama kūrenimui, prieš deginimą ji turi būti tinkamai išdžiovinta (šis procesas gali trukti nuo 6 iki 18 mėnesių priklausomai nuo medienos rūšies ir oro sąlygu). Degdama žalia mediena dėl joje esančios dregmės į aplinką išskiria didelį kiekį dūmų. Šiuose dūmuose apstu smulkių kietųjų dalelių KD2,5, kurios dėl savo mažo diametro patenka į gilesnius audinius, todėl gali sukelti širdies ir plaučių ligas, ūminį arba lėtinį bronchitą, taip pat patekusios į kraujotaką pasiekia įvairių organų sistemas.  Susidarančios dervos dėl žalioje medienoje esančių sakų gali užkimšti kaminą, dėl ko tarša patalpoje gali didėti sparčiau.

Kartoninės dėžes ir makulatūra. Dažnai šios atliekos yra naudojamos prakuroms greičiau įkurti židinį, tačiau kartone esantis karbamido formaldehidas ir benzenas gali sukelti sveikatos sutrikimų, dirginti kvėpavimo takus, o žurnalų ir panašios makulatūros dažuose yra sunkiųjų metalų kaip švino, kadmio, chromo. Sunkieji metalai patekę į organizmą gali sukelti įvairių organų sistemų sutrikimų.

Plastikas. Dažna praktika yra plastikinių popieriukų atsikratyti židinio ugnyje. Įvairių plastikinių produktų nereikėtų mesti į ugnį, nes į aplinką yra išskiriami dioksinai. Šios medžiagos kelia rimtą pavojų gyventojų sveikatai – jie ne tik gali pažeisti kepenis, nervų sistemą, susilpninti organizmo imunitetą, bet ir sukelti vėžinius susirgimus.

Įkūrimo akcelerantai. Degusis skystis, žibalas ir benzinas dažnai vartojami kaip pagalba įkurti židinį, tačiau šie skysčiai degdami garuoja ir išskiria metanolį bei įvairius naftos pagrindo chemikalus, tarp kurių yra policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH). Šios medžiagos pažeidžia kvėpavimo takus, taip pat gali sukelti ir vėžinius susirgimus.

Drabužiai ir kiti tekstilės gaminiai. Drabužiai degdami išskiria didelį kiekį dūmų, kuriuose pilna smulkių kietųjų dalelių KD2,5. Taip pat dėl didelio suodžių kiekio gali užkimšti kaminą.

Kūrendami židinį jam neskirtu kuru keliate pavojų savo sveikatai, namams be to gadinate ir patį židinį. Svarbu nepamiršti tinkamos jo priežiūros, net jei ir naudojate tam skirtą kurą, židinio priežiūra yra saugumo pagrindas – tai apima reguliarius patikrinimus ir valymą. Rekomendacijomis dalinasi Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistas Matas Budriūnas:

Kaminų apžiūra. Kasmet pasirūpinkite, kad profesionalus kaminkrėtys apžiūrėtų ir išvalytų jūsų kaminą, kad būtų pašalintos kenksmingos sankaupos ir įsitikinta, jog nėra susidariusios kliūtys.

Dūmtraukio apžiūra. Patikrinkite, ar dūmtraukyje nėra įtrūkimų, pašalinių šiukšlių ar bet kokių pažeidimų, kurie gali pakenkti židinio efektyvumui ir saugumui.

Židinio išvalymas. Reguliariai valykite pelenus ir susidariusias nuosėdas. Patikrinkite, ar židinys iš vidaus neturi įtrūkimų bei pažeidimų, kurie gali sukelti gaisro pavojų. Prieš atlikdami valymo darbus įsitikinkite, kad visas kuras yra sudegęs ir nėra karštų anglių.

Saugus malkų deginimas. Kūrenimui skirtą kurą laikykite bent 10 metrų atstumu nuo židinio. Taip pat venkite prie židinio laikyti lengvai užsiliepsnojančius daiktus.

Židinio uždanga. Uždarykite židinio dureles, o jeigu jis durelių neturi, naudokite tam specialiai pritaikytas židinio uždangas, kad išvengtumėte žarijų kibirkščių patekimo į kambarį.

Vėdinkite patalpas. Vėdinkite patalpas atidarydami langą bent du kartus per parą. Naudodami malkomis kūrenamą židinį nepamirškite atidaryti sklendės, kad dūmai ir dujos išeitų per kaminą.

Pasirūpinkite namų saugumu. Įsirenkite anglies monoksido detektorius, o jeigu jau turite įsirengę – prižiūrėkite jų būklę, taip pat namuose visą laiką turėkite gesintuvą.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ siekia motyvuoti gyventi sveikiau, ugdyti sveikatai palankius įpročius, dalijasi aktualia informacija, nuolat analizuoja vilniečių sveikatos raštingumą ir būklę bei stiprina Vilniaus vaikų ir mokinių sveikatą. Daugiau informacijos www.vilniussveikiau.lt ir „Vilnius sveikiau“ socialinių tinklų paskyrose.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content