Ligų prevencija

Rugsėjo 7 d. minime tarptautinę švaraus oro dieną

2023-09-07

Rugsėjo 7-ąją minime Tarptautinę švaraus oro dieną – dieną, skirtą prisiminti paprastą, bet labai svarbią švaraus bei gaivaus oro įtaką mūsų sveikatai. Pasaulyje, kuriame oro tarša kelia vis didesnį susirūpinimą, Tarptautinę švaraus oro dieną Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai primena ir dalinasi žiniomis apie šios taršos poveikį sveikatai ir kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie taršos mažinimo.

Kasdien vidutiniškai įkvepiame  15 000 litrų oro, kurio kokybė turi tiesioginės įtakos mūsų sveikatai. Dėl šios priežasties su oro tarša susidurti gali kiekvienas iš mūsų. Visuomenės sveikatos specialistai dalinasi pasekmėmis, kurias sukelia nuolatinis kontaktas su pavojingomis medžiagomis mūsų ore.

Kvėpavimo takų sveikata

Įkvėpus užteršto oro yra sudirginami kvėpavimo takai, prasideda čiaudulys ir kosulys. Nuolat susiduriant su teršalais padidėja rizika susirgti astma arba chronine obstrukcine plaučių liga.

Širdies ir kraujagyslių sistemos sveikata

Oro tarša yra susijusi su padidėjusia rizika ištikti širdies smūgiui ar insultui. Smulkios kietosios dalelės esančios užterštame ore patenka į kraujotaką, sukelia uždegimines reakcijas, o tai prisideda prie šių ligų pasireiškimo.

Psichikos sveikata

Užterštame ore esančios medžiagos gali prisidėti ir prie prastesnės psichikos sveikatos – yra didesnė rizika pasireikšti nerimo sutrikimams ir depresijai.

Vaikų vystymosi raida

Vaikai yra ypač pažeidžiami oro taršos poveikio. Teršalų poveikis ankstyvojo vystymosi metu gali turėti ilgalaikių pasekmių jų fizinių sugebėjimų ir pažinimo funkcijų vystymuisi.

Žala aplinkai

Padidėjusi oro tarša nėra natūralus reiškinys ir mūsų aplinkai. Dėl jos yra pažeidžiamos natūralios ekosistemos, laukinė gyvūnija bei didėja klimato kaitos efektai.

Prisidėti prie oro taršos mažinimo galime kiekvienas iš mūsų, todėl Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai skatina nebūti abejingiems ir pasinaudoti siūlomais patarimais, kaip sumažinti kenksmingų medžiagų patekimą į orą:

  • Sumažinkite transporto priemonių naudojimą – tai vienas pagrindinių oro taršos šaltinių. Nebūtina visiškai atsisakyti nuosavo transporto, tačiau paskirdami dieną arba keletą dienų per savaitę į darbą nuvykti dviračiu, pėsčiomis arba viešuoju transportu jau prisidėsite prie švaresnės aplinkos.
  • Venkite kūrenti laužus bei židinius atliekomis ir kitomis tam neskirtomis medžiagomis – pasirinkite tik tam skirtą medieną arba kurą.
  • Sumažinkite mėsos ir pieno produktų vartojimą – gyvulininkystės pramonė stipriai prisideda prie oro taršos, todėl mažindami šių produktų paklausą prisidėsime ir prie švaresnio oro.
  • Sumažinkite aerozolinių purškalų vartojimą – aerozoliniuose purškaluose itin daug lakiųjų organinių junginių, kurie reaguoja su ore jau esančia tarša ir sudaro dar kenksmingesnius junginius.
  • Taupykite energiją – ištraukite nenaudojamus elektros prietaisus iš elektros kištuko ir nepalikite įjungtos šviesos kambariuose, kuriuose nebūnate.
Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content