Sveika mityba

Specialistė pataria: nutukimo išvengsite susikūrę kasdieninę rutiną

2022-10-11

Spalio 11-ąją minime Pasaulinę nutukimo dieną. Lietuva pagal nutukusių žmonių skaičių Europoje patenka į šalių penketuką. Susirūpinimą kelia tai, kad ši problema Lietuvoje yra aktuali ir tarp vaikų. 2021–2022 mokslo metais ištyrus 63,6 proc. Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir pilnamečių mokinių, net 20,8 proc. jų – per didelio svorio, iš jų 14,1 proc. nustatytas antsvoris ir 6,9 proc. – nutukimas. Antsvoris ar nutukimas vaikystėje neretai reiškia panašias problemas ir toliau gyvenime.

Svarbiausia – prevencija

Nutukimas – lėtinė liga, kurią reikia vertinti rimtai. Nutukimas padidina riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu, išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, miokardo infarktu, insultu, arterine hipertenzija, kepenų suriebėjimu, lipidų apykaitos sutrikimu, giliųjų venų tromboze, miego apnėja, podagra, mėnesinių ciklo sutrikimais, nevaisingumu, sunkina sąnarių darbą. Pagrindiniai rodikliai, padėsiantis nustatyti nutukimą, yra KMI (kūno masės indeksas) ir juosmens apimtis. KMI yra kiekvieno žmogaus individualus rodiklis, kuris apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = svoris (kg) / ūgis2 (m). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad:

  • sveikų asmenų KMI yra nuo 18,5 iki 24,9;
  • antsvoris, kai KMI didesnis arba lygus 25;
  • nutukimas, kai KMI didesnis arba lygus 30.

Pilvo srityje kaupiasi dviejų rūšių riebalai – poodiniai, esantys tiesiai po oda, ir visceraliniai, dengiantys pilvo ertmės organus. Būtent visceralinių riebalų kiekis turi didžiausią įtaką sveikatai.

Siūlomos liemens apimties vertinimo rekomendacijos:

  • Vidutinio svorio moterims – iki 80 cm, vyrams – iki 90 cm.
  • Antsvorį turinčioms moterims – iki 90 cm, vyrams – iki 100 cm.
  • Pirmojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 105 cm, vyrams – iki 110 cm.
  • Antrojo ir trečiojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 115 cm, vyrams – iki 125 cm.

Norint išvengti nutukimo, svarbiausia – prevencija. Stiprus nutukimas gydomas ir medikamentais, dėl kurių vartojimo individualiai konsultuoja gydytojai dietologai.

Kaip gyventi sveikiau?

6 patarimai, padėsiantys gyventi sveikiau ir sumažinti nutukimo riziką:

  1. Kasdien rinkitės sveikatai palankius maisto produktus.
  2. Tokius produktus išsirinkti padės maisto produktų etiketės. Jeigu neturite laiko skaityti etiketes, rinkitės „Rakto skylute“ pažymėtus produktus – taip sveikatai palankius produktus vartosite kasdien. Šiuo ženklu pažymėti produktai savo sudėtyje turi mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų rūgščių, juose nėra dažiklių ar skonio stipriklių, taip pat išsaugota didesnė dalis skaidulinių medžiagų.
  3. Sumažinkite sočiųjų riebalų rūgščių ir cukraus suvartojimą. Vietoj gyvūninės kilmės produktų pasirinkę augalinės kilmės produktus (daržoves, vaisius, pilno grūdo produktus, riešutus, sėklas) suvartosime mažiau sočiųjų riebalų rūgščių, kurios skatina nutukimą ir didina cholesterolio kiekį kraujyje. Reiktų stebėti, kad gyvūninės kilmės produktai būtų kuo liesesni (liesa mėsa, paukštiena, liesi pieno produktai), taip užtikrinsime dar mažesnį sočiųjų riebalų rūgščių suvartojimą. Cukrus taip pat yra viena iš nutukimo priežasčių. Dėl per didelio gliukozės kiekio kraujyje kraujagyslės ima trauktis ir didelė apkrova tenka širdžiai ir kitiems organams, jie nepakankamai aprūpinami krauju, o tai kelia kraujospūdį. Todėl pradedant keisti savo mitybą ir gyvenimo būdą būtina sumažinti cukraus vartojimą, o geriausia – išvis jo atsisakyti.
  4. Pagrindinis dienos gėrimas turėtų būti vanduo – individualus jo kiekis kiekvienam žmogui – 30 ml vienam kūno kilogramui. Vanduo būtinas mūsų organizmo komponentas, jis svarbus daugeliui procesų, todėl norint puikiai jaustis svarbu kasdien išgerti pakankamą kiekį vandens. Vyrams dėl didesnės raumenų masės vandens reikėtų išgerti daugiau. Vandens daugiau gerti reikėtų ir, kai esame fiziškai aktyvūs, sergame – tuomet kūnas natūraliai išeikvoja skysčių ir juos nuolat turime atkurti.
  5. Kasdien judėkite. Fizinis aktyvumas labai svarbi gyvenimo dalis, todėl kasdien būdami aktyvūs bent 30 min. galime pagerinti kraujotakos, širdies veiklą, atsipalaiduoti, sumažinti kraujo spaudimą ir jaustis energingesni. Būti fiziškai aktyvūs galime įvairiai: vaikščioti, bėgioti, važiuoti dviračiu, atlikti namų ūkio darbus, plaukti, važiuoti riedučiais ir t. t. Svarbiausia – mėgautis aktyviai leidžiant laiką.
  6. Atsisakykite žalingų įpročių. Žalingų įpročių atsisakymas yra labai svarbus rodiklis, siekiant gyventi sveikiau. Nėra saugaus ir sveikatai nekenkiančio alkoholio, rūkymo ir kitų psichotropinių medžiagų kiekio. Visi žalingi įpročiai turi neigiamą įtaką mūsų sveikatai: ženkliai padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu, insultu, infarktu ir t. t. Esant nutukimui bet koks alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų kiekis padidina riziką susirgti nutukimui būdingomis ligomis.
  7. Venkite stresinių situacijų. Kasdien išlaikydami gerą nuotaiką, vidinę ramybę ne tik padėsite sau jaustis geriau, bet ir sumažinsite kraujospūdį, sulėtinsite pulsą. Nuolatinis stresas gali sukelti valgymo sutrikimus, taip pat gali turėti įtakos virškinimo procesams, dažnai – tai priežastis, dėl ko auga svoris.

Susikurkite kasdieninę rutiną, išlaikykite pusiausvyrą ir būkite sveiki!

Informaciją parengė Mantvilė Martuzevičiūtė, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą mitybos srityje.

Susijusios naujienos
Sveika mityba
2024-09-06
Virš dviejų šimtų šeimų susirinko į šventę Vingio parke bėgti daržovių maratoną
Rugsėjo 5 d. 17 val. prie Vingio parko estrados vyko projekto „Vasara sveikiau“ uždarymo renginys, skirtas šeimoms, kuris karūnavo dviejų mėnesių trukmės Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“, Vilniaus miesto savivaldybės...
Sveika mityba
2024-07-08
Prasidėjo bendra „Vilnius sveikiau“ ir „Lidl“ kampanija „Daržovės kiekvieną dieną – misija įmanoma”
Daržovės yra būtinos kiekvieno vaiko kasdieniame maisto racione, nes jose gausu skaidulų, vitaminų ir mineralų. „Vilnius sveikiau” atliktas vaikų gyvensenos tyrimas parodė, kad tik 4 iš 10 Vilniaus miesto mokyklinio amžiaus vaikų kiekvieną ...
Sveika mityba
2024-04-30
Net daugiau nei pusę išmetamo maisto iššvaistome patys savo namų virtuvėje
Mūsų planetoje mažėja išteklių, tačiau populiacija vis dar auga sparčiu tempu. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) skaičiavimais, jei 2050 m. pasaulio žmonių populiacija sieks 9.8 mlrd. gyventojų, gamtinių išteklių palaikyti dabartiniam gyv...
Skip to content