Sveika mityba

Europos sveikos mitybos diena: „Rakto skylutės“ maisto produktai – raktas į sveikatą

2023-11-08

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis, kas trečias lietuvis neskaito maisto produktų etikečių, o likusi dalis dažniausiai skaito tam, kad pasižiūrėtų produkto galiojimo datą. 39,7 proc. suaugusiųjų Lietuvos gyventojų pirkdami maisto produktus pirmiausia atsižvelgia į skonį, antroje vietoje – į kainą (31,9 proc.), ir tik trečioje vietoje – į produkto maistingumo vertę (13,4 proc.). Lapkričio 8-ąją, minint Europos sveikos mitybos dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ kviečia visuomenę ugdytis sveikatai palankesnius mitybos įpročius, atkreipiant dėmesį į savo maisto krepšelyje esančių produktų sudėtį.

Ar kada susimąstėte, kad yra lengvesnis būdas apsiperkant pasirinkti sveikus maisto produktus iš visos jų gausybės? „Rakto skylutės“ simbolis skirtas padėti Jums tai padaryti!

Stiprinant gyventojų sveikatą, gerinant mitybos įpročius bei siekiant sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema su simboliu „Rakto skylutė“. Šiuo simboliu pažymėtus produktus Lietuvos gyventojai gali rasti kiekvienoje maisto produktų parduotuvėje.

Kokie produktai žymimi „Rakto skylutės“ simboliu?

Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose įdėta mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, hidrintų riebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Geresnės sudėties produktų vartojimas yra ypač skatinamas, nes Higienos instituto atlikti gyventojų faktinės mitybos tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojų mityba jau daugelį metų skurdi, nesubalansuota ir nepalanki sveikatai – suvartojama ypač daug sočiųjų riebalų, angliavandenių ir druskos, bet per mažai daržovių, viso grūdo duonos.

„Vilnius sveikiau“ yra suinteresuotas, kad kuo daugiau sveikatai palankių maisto produktų būtų paženklinti „Rakto skylutės” simboliu, todėl kiekvienais metais ieško Vilniaus mieste ir rajone gaminamų maisto produktų, kurie atitiktų „Rakto skylutės” simbolio kriterijus ir gautų šį ženklą. Suradus sveikatai palankius maisto produktus, kurie tinka į „Rakto skylutės” ženklo kriterijus, gamintojus „Vilnius sveikiau“ nukreipia į Higienos Institutą, kuris ir padeda maisto produktus pasižymėti šiuo ženklu.

„Rakto skylutės“ produktai – raktas į sveikatą

Sveikatai palanki mityba yra esminis faktorius gerinant gyvenimo kokybę. Tai apsauga nuo lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos ir diabetas, onkologiniai susirgimai, nutukimas. Sveikatai palanki mityba suteikia organizmui reikalingų maistinių medžiagų, didina energijos lygį, pagerina odos būklę ir sustiprina imuninę sistemą. Tai taip pat padeda išlaikyti sveiką kūno masę ir svorio kontrolę. Tinkama ir subalansuota mityba turi įtakos ir emocinei sveikatai: gali pagerinti protinę veiklą, sumažinti depresijos riziką ir teigiamai paveikti nuotaiką.

Svarbu vartoti įvairių vaisių, daržovių, viso grūdo produktų ir liesų baltymų, vengti pernelyg daug cukraus ir perdirbtų maisto produktų. Tokia sveikatai palanki mityba turėtų būti integruota į sveiką gyvenimo būdą kartu su reguliariu fiziniu aktyvumu, sveiku miegu ir streso valdymu.

„Rakto skylutės“ simbolio paplitimas ypač pastebimas Skandinavijos šalyse

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis buvo sukurtas 1989 m., o šiuo metu yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Simbolis „Rakto skylutė“ plačiai naudojamas Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Makedonijoje, o taip pat ir Lietuvoje.

Norinčius išmokti sveikos mitybos principų kviečia į nemokamas veiklas

Minint Europos sveikos mitybos dieną, lapkričio 8 d. 18:00 val. „Vilnius sveikiau“ organizavo renginį „Raktas į sveikatą“, kurio metu gyventojai turėjo galimybę geriau susipažinti su „Rakto skylutės“ simboliu žymimais produktais. Taip pat renginio metu dalyviai įsitraukė į sveikatai palankaus sumuštinio gaminimo dirbtuves, atliko sąmoningo valgymo praktiką bei dalyvavo viktorinos žaidime.

Renginio akimirkas įamžino Dovydas Lopetaitis:

Siekiant kuo didesnę dalį visuomenės supažindinti su „Rakto skylutės“ simbolio ženklinimu, „Vilnius sveikiau“ organizuoja sveikatai palankios mitybos paskaitas. Taip pat „Vilnius sveikiau“ sukūrė informacinį filmuką apie „Rakto skylutės“ ženklą:

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ siekia motyvuoti gyventi sveikiau, ugdyti sveikatai palankius įpročius, dalijasi aktualia informacija, nuolat analizuoja vilniečių sveikatos raštingumą ir būklę bei stiprina Vilniaus vaikų ir mokinių sveikatą. Daugiau informacijos www.vilniussveikiau.lt ir „Vilnius sveikiau“ socialinių tinklų paskyrose

Susijusios naujienos
Sveika mityba
2024-07-08
Prasidėjo bendra „Vilnius sveikiau“ ir „Lidl“ kampanija „Daržovės kiekvieną dieną – misija įmanoma”
Daržovės yra būtinos kiekvieno vaiko kasdieniame maisto racione, nes jose gausu skaidulų, vitaminų ir mineralų. „Vilnius sveikiau” atliktas vaikų gyvensenos tyrimas parodė, kad tik 4 iš 10 Vilniaus miesto mokyklinio amžiaus vaikų kiekvieną ...
Sveika mityba
2024-04-30
Net daugiau nei pusę išmetamo maisto iššvaistome patys savo namų virtuvėje
Mūsų planetoje mažėja išteklių, tačiau populiacija vis dar auga sparčiu tempu. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) skaičiavimais, jei 2050 m. pasaulio žmonių populiacija sieks 9.8 mlrd. gyventojų, gamtinių išteklių palaikyti dabartiniam gyv...
Ligų prevencija PAM prevencija Sveika mityba Traumatizmas
2023-09-28
Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa
Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras „Vilnius Sveikiau“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe siekdami padėti mokytojams integruoti į gyvenimo įgūdžių ugdymo programos pamokas sveikatos temomis, parengė pamokos planus ir ...
Skip to content