Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai iš viso skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia su juo kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus skiepijamas pagal individualų skiepijimų kalendorių.
Profilaktinį vaikų skiepijimo kalendorių galite matyti čia:
Dažniausiai užduodami klausimai apie vaikų profilaktinį skiepijimo kalendorių
Informacija apie vakcinas
Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis. Taip pat tyrimais nustatyta, kad skiepijimai BCG vakcina, prieš tai neatlikus tuberkulino testo, yra saugūs. Skiepyti BCG vakcina vaikus reikia
Lietuvoje nuo 1998 metų hepatito B vakcina HepB pradėti skiepyti visi naujagimiai. Pirma dozė turi būti įskiepijama naujagimiui per 24 val. nuo gimimo. Tyrimų duomenimis, įskiepijus visą vakcinos kursą (tris dozes), užtikrinama apsauga mažiausiai 15 metų, o kai kuriais atvejais gali tęstis ir visą likusį gyvenimą.
Difterija – tai viena iš sunkiausių, ūmi oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji infekcinė liga, pasižyminti dideliu mirtingumu.
Stabligė – tai ūmi įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga.
Veiksmingiausia ir patikimiausia kokliušo, difterijos ir stabligės prevencija – vakcina. Skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, vėliau – sulaukus pusantrų metų. Difterijos profilaktikai pakartotinai vakcinuojama – 6–7 m. bei 15–16 m. vaikai. Palaikomosios difterijos vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų.
Skiepai yra veiksmingiausia priemonė, apsauganti nuo Hib – ir ne tik nuo sunkių šios infekcijos formų, bet ir nuo mirties atvejų. Lietuvos vaikai skiepijami konjuguota Hib vakcina. Šia vakcina kartu su kokliušo, difterijos, stabligės (DTP) ir poliomielito (IPV) vakcina yra skiepijami atitinkamai 2, 4, 6 ir 18 mėn. vaikai. Įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes, įgyjamas patikimas ir ilgalaikis imunitetas.
Poliomielito kontrolės priemonė – skiepai, kurie užtikrina, kad šalyje nebūtų vietinių susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. amžiaus bei 6–7 metų amžiaus vaikai. Penkios šios vakcinos dozės reikalingos tam, kad susidarytų pakankamas imunitetas ir vaikai nesusirgtų, jei turėtų kontaktą su virusu.
Raudonukė – ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, makulopapuliniu bėrimu bei limfmazgių reakcija.
Epideminis parotitas – tai ūmi virusinė infekcija, pažeidžianti seilių liaukas, smegenų dangalus, kasą, lyties liaukas.
Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, vakcinomis būtina skiepyti bent du kartus. Vaikai yra skiepijami 15 mėn. ir 6–7 metų amžiaus.
Klinikiniai tyrimai rodo, kad vakcina nuo ŽPV yra saugi ir labai efektyvi gimdos kaklelio vėžio, sukeliamo 16 ir 18 tipų, prevencijos priemonė. Vakcina taip pat gali suformuoti kryžminę apsaugą nuo viruso tipų, kurių nėra vakcinos sudėtyje ir kurie yra retesni, tačiau taip pat gali sukelti vėžinius susirgimus. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.
Pirmoji B tipo meningokokinės infekcijos vakcinos dozė skiepijama 2 mėn. amžiaus kūdikiams, antroji – 4 mėn., trečioji – 12 – 15 mėn. amžiaus vaikams. Ši vakcina yra saugi, tačiau po skiepijimo dažniausiai pasireiškia lengvos ir per kelias dienas (iki 3 – 7 d.) savaime praeinančios nepageidaujamos reakcijos (karščiavimas, paraudimas/skausmas injekcijos vietoje, odos bėrimas, irzlumas, vėmimas/diarėja, neįprastas verkimas).
Rotaviruso (rotavirusinio enterito) vakcina yra ypatinga tuo, kad yra ne įskiepijama, o vartojama per burną. Iš viso kūdikiai valstybės lėšomis skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmoji dozė įskiepijama 2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji – 6 mėn. kūdikiams.