Ligų prevencija

Efektyviausia priemonė kovai su erkiniu encefalitu – skiepai

2020-08-11

Beveik dvigubai per metus išaugęs užsikrėtusiųjų erkiniu encefalitu Lietuvoje skaičius rodo, kad vienintelę šios ligos prevencijos priemonę – skiepus – gyventojai vis dar nepakankamai vertina. Atsižvelgdama į tai, Vilniaus miesto savivaldybė šią vasarą aktyviai vykdo erkių platinamų ligų profilaktikos kampaniją, kuria skatina gyventojus pasinaudoti galimybe išvengti erkinio encefalito ligos pasekmių ir pasiskiepyti. Sostinės mero pavaduotojas Valdas Benkunskas patikina, kad COVID-19 laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami ir yra vykdomi.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2019 metais Lietuvoje buvo užregistruota 711 susirgimų erkiniu encefalitu. Vilniaus mieste užfiksuoti 102 atvejai, tai yra trečdaliu daugiau lyginant su ankstesniais metais – 70 atvejų.

Šiltėjant klimatui erkių aktyvumas išlieka ilgesnį nei trijų mėnesių laikotarpį, todėl beveik visus metus Vilniaus miesto savivaldybė rekomenduoja išlikti budriems ir imtis būtiniausių erkių platinamų ligų profilaktikos priemonių. Sostinės mero pavaduotojas V. Benkunskas, rūpindamasis gyventojų sveikata, ragina atsakingiau pažvelgti į galimus erkinio encefalito padarinius ir pasiskiepyti, taip išvengiant sunkios ligos.

„Vilniaus miesto savivaldybė į erkių problemą žvelgia labai rimtai. Reguliariai šienaujame pievas ir parkus, kad tos erdvės nebūtų palankios erkėms veistis. Savivaldybei pavaldžių įmonių darbuotojai, dirbantys padidintos rizikos sąlygomis, yra skiepijami darbdavio lėšomis. Visgi, svarbiausia suprasti, kad skiepai nuo erkinio encefalito yra efektyviausia prevencijos priemonė nuo šios ligos. Būtent todėl šiandien kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministrą, ragindamas jį nedelsiant sukonkretinti kovos su erkiniu encefalitu strategiją bei įtraukti vakciną į kompensuojamųjų vaistų sąrašą“, – teigia V. Benkunskas.

Skiepytis galima ir valstybinėje, ir privačioje gydymo įstaigoje

Įprastinė skiepijimo schema apima tris būtinąsias skiepų dozes bei rekomenduojamas palaikomąsias kas 3 ir 5 metus. Žmogus tampa atsparus erkiniam encefalitui praėjus 2 savaitėms po antrosios dozės suleidimo. Esant būtinybei, galima ir pagreitinta skiepijimo schema.

Skiepai nuo erkinio encefalito nėra finansuojami valstybės lėšomis, todėl mokamai pasiskiepyti galima tiek valstybinėje, tiek privačioje gydymo įstaigoje arba medicininių tyrimų laboratorijoje, atliekančioje šio tipo skiepijimus. Norint pasiskiepyti valstybinėje gydymo įstaigoje, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir sudaręs skiepijimo planą, išduos siuntimą skiepytis. Privačioje gydymo įstaigoje arba medicininių tyrimų laboratorijoje šeimos gydytojo siuntimas nėra būtinas, tačiau prieš skiepą asmuo yra apklausiamas apie jo sveikatos būklę ir pasirašomas sutikimas skiepytis.

Skatina naudotis visomis profilaktikos priemonėmis

Sostinės įstaigos „Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia, kad erkių platinamų ligų zona Lietuvoje apima ne tik lapuočių miškus, bet ir miestų žaliąsias erdves: parkus, sodus, poilsiavietes, todėl tikimybė užsikrėsti erkių platinamomis ligomis išlieka visoje šalies teritorijoje. Biuro specialistai ragina imtis visų erkių platinamų ligų profilaktikos priemonių, patikindami, kad nuo erkinio encefalito efektyviausia apsisaugojimo priemonė yra skiepai, o nuo Laimo ligos – atidus apsižiūrėjimas, kiekvieną kartą grįžus iš lauko. Pastebėjus įsisiurbusią erkę per 24 valandas, Laimo ligos prognozės yra daug palankesnės žmogaus sveikatai.

„Be šių priemonių svarbu ir kokį maistą žmonės vartoja, kadangi erkiniu encefalitu galima taip pat užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Eidami į lauką atvirų kūno vietų nepamirškite pasipurkšti repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis), o miške ypač svarbu apsirengti šviesiais drabužiais, kad ropojanti erkė būtų pastebėta kaip įmanoma greičiau“, – informuoja Biuro specialistai.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content