Ligų prevencija

Jei norite sumažinti pavasarinės alergijos padarinius, imkitės šių veiksmų

2024-04-15

Pavasariui įpusėjus galime pasidžiaugti šviečiančia saule ir bundančia gamta, tačiau daugeliui žmonių pavasaris atneša ir ne itin pageidaujamų pokyčių, tokių kaip sezoninė alergija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, su sezoninės alergijos simptomais susiduria iki 30 proc. viso pasaulio gyventojų. Alergija žiedadulkėms apsunkina daugelio žmonių gyvenimą, todėl Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai pataria, kokių veiksmų imtis norint sumažinti pavasarinės alergijos padarinius.

Išsiaiškinkite alergeną

Galite tai išsiaiškinti stebėdami, kurį pavasario mėnesį jūsų simptomai intensyviausi, ir atsižvelgti į tai, kokie augalai žydį – dažniausiai žmonės alergiški medžių, pavyzdžiui, alksnio ar beržo, žiedadulkėms ir įvairių žolių žiedadulkėms. Žinoma, efektyviausias būdas išsiaiškinti savo alergenus yra apsilankyti pas gydytoją ir atlikti alergenų testą.

Venkite kontakto

Dėl žiedadulkių struktūros ir savybių lengvai plisti yra ypač sunku visiškai jų išvengti, tačiau galite sumažinti kontaktą su jomis. Dienos metu, esant aukštoms alergenų dozėms ore, stenkitės būti patalpose, o jei turite palikti patalpas, stenkitės tai daryti anksti ryte arba vakare – kai žiedadulkių koncentracija sumažėja.

Laikykitės švaros

Palaikykite namų švarą – dažniau siurbkite ir valykite dulkes, patalpas vėdinkite esant mažesnėms žiedadulkių normoms (ryte ar vakare), taip pat galite namie įsirengti oro filtrus. Pasistenkite dažniau skalbti drabužius, nes ant jų gali būti užsilikusių žiedadulkių.

Atlikite alergenų specifinę imunoterapiją

Sunkiais alergijų atvejais gydytojai gali rekomenduoti imunoterapiją, kuri veikia vakcinacijos principu. Nedideli kiekiai alergeno per tam tikrą laiko tarpą yra suleidžiami kaip vakcinos. Tai yra efektyvus alergijos gydymo būdas, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad imunoterapiją reikia atlikti ne žiedadulkių sezonu. Todėl tinkamiausias ir dažnai rekomenduojamas metas atlikti imunoterapiją yra ruduo – laikotarpis, kai alergijų sezonas yra pasibaigęs ir dar neprasidėjęs.

Dažniausių alergenų koncentraciją ore galite sekti PASYFO programėlėje – tai unikali suasmeninta alergijos simptomų prognozės sistema. PASYFO teikia informaciją apie alergijos simptomų pasireiškimo tikimybę, kurią galite rasti atsidarę šią nuorodą >>>.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content