Kietųjų dalelių tarša padidėjusi visame Vilniuje

2021-06-23

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ praneša, kad 2021 m. birželio 23 d., dėl nepalankių meteorologinių sąlygų teršalų išsisklaidymui, Vilniuje padidėjo kietųjų dalelių (KD10) tarša. Visose Vilniaus miesto oro kokybės tyrimų stotyse (Žirmūnų, Lazdynų, Senamiesčio ir Savanorių pr.) užfiksuotas KD10 paros ribinės vertės viršijimas.

Aplinkos apsaugos agentūros vertinimu tikėtina, kad dėl nepalankių meteorologinių sąlygų šiandien (2021 m. birželio 23 d.) ir rytoj (2021 m. birželio 24 d.) bus fiksuojamas KD10 paros ribinės vertės viršijimas.

Biuro specialistai primena, kad dėl savo mažo diametro kietosios dalelės KD10 lengvai patenka ir kaupiasi plaučiuose sukeldamos kosulį ir čiaudulį. Ypatingai pablogina sveikatą žmonėms, kurie serga astma, bronchitu. Didžiausia rizika senjorams, vaikams, gyventojams, turintiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų sistemos ligų.

Rekomendacijos gyventojams, esant padidėjusiai miesto aplinkos oro taršai:

  • Vaikai, nėščiosios, sergantieji alerginiais susirgimais, lėtinėmis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis ir ypač vyresnio amžiaus gyventojai esant aukštai ir labai aukštai oro taršai turėtų kuo trumpiau būti lauke, vengti pasivaikščiojimų arti intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.
  • Taip pat šioms gyventojų grupėms rekomenduojama vengti aktyvios fizinės veiklos lauke (sporto, darbo).
  • Saugoti kvėpavimo takus dėvint asmens apsaugos priemones – FFP2 arba FFP3 respiratorius (su vožtuvais ar be vožtuvų). Pagal Kinijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų darbo saugos ir sveikatos standartus tinkami ir N95 bei N99 tipo respiratoriai.
  • Sandariai uždaryti langus, esant galimybei patalpas rekomenduojama vėdinti oro kondicionieriumi su filtrais.
  • Važiuojant automobiliu rekomenduojama sandariai uždaryti langus.
  • Namuose paviršius, kur kaupiasi dulkės (grindų danga, palangės, užuolaidos, kiliminė danga, televizoriai, kompiuteriai ir jų monitoriai), valyti drėgnuoju būdu.
  • Nedeginti pernykštės žolės lauke.
  • Blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją.

Kviečiame išsamesnius oro kokybės tyrimų duomenis ir situacijos pokyčius sekti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

Susijusios naujienos
Psichikos sveikata
2021-10-06
Pandemijos įtaka mūsų psichikos sveikatai: kas mus veikia ir kaip tai spręsti?
Pliki skaičiai rodo – pasaulinė pandemija nesustoja ir toliau daro didelę neigiamą įtaką Lietuvos gyventojų psichikos sveikatai. Remiantis Vilniaus universiteto (VU) Psichologijos instituto tęstinio tyrimo rezultatais, 2020 m. vasarą 47,6% ...
Ligų prevencija
2022-04-29
Keičiamas COVID-19 infekcijos valdymas – testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija bus vykdomi šalies gydymo įstaigose
Nuo gegužės 1 d. šalyje atšaukus ekstremaliąją situaciją dėl COVID-19 ligos, keičiama COVID-19 ligos valdymo strategija. Testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija bus vykdomi šalies gydymo įstaigose, nebelieka mobiliųjų punktų, tyrimai bus atl...
2020-07-08
Viešasis sektorius atsiveria inovacijoms: kviečia kurti naujus technologinius sprendimus
Pernai startavusi „GovTech laboratorija“ jau antrą kartą skelbia viešojo sektoriaus iššūkius ir kviečia inovatyvias komandas, startuolius, akademinę bendruomenę ir nevyriausybines organizacijas prisidėti prie jų sprendimo. Po sėkmingos band...
Skip to content