Psichikos sveikata

Krizinis nėštumas – tai daugiau nei neplanuotas nėštumas

2021-01-21

Daugelis mūsų vienaip ar kitaip savo kasdienybėje susiduriame su sunkumais, kurie gali sukelti įtampą, stresą, nerimą ar nesaugumo jausmą. Koronaviruso pandemijos kontekste patiriami nemalonūs jausmai ir emocijos gali sustiprėti, jei tuo pat metu išgyvenami ir su nėštumu susiję sunkumai. Viešojoje erdvėje dažnai girdime sąvoką „krizinis nėštumas“. Ar tikrai ją suprantame tinkamai? Ar žinote, kaip galite padėti krizinį nėštumą išgyvenančiai moteriai (porai)?

Kaip atpažinti krizinį nėštumą ir prireikus padėti ar paskatinti kreiptis tinkamos pagalbos, pasakoja viešosios įstaigos „Krizinio nėštumo centras“ psichologė Rūta Julija Klovaitė.

Kokią situaciją galime vadinti krizinio nėštumo išgyvenimu?

Krizinis nėštumas apibūdinamas kaip nėštumas, kurio moteris neplanavo, nenorėjo ir kuris jai sukelia asmeninę ar santykių krizę. Kriziniai nėštumai taip pat apima situacijas, kurių metu paaiškėja būsimo vaikelio raidos trūkumai, įvyksta priešlaikinis gimdymas ar persileidimas, vaikelis miršta netrukus po gimimo. Tai taip pat ir pogimdyminės depresijos ar po nėštumo nutraukimo pasireiškiančios sudėtingos emocinės būklės.

Kaip kiekvienas mūsų gali padėti krizinį nėštumą išgyvenančiai moteriai (porai)?

Svarbiausia yra nevertinant ir neteisiant dėmesingai išklausyti pasakojimo apie tai, kas nutiko. Leisti moteriai ar porai išgyventi tuo metu kylančius jausmus, padėti žmonėms jaustis saugiau, suvokti, kad jie ne vieni, kad yra, kas juos išklauso ir supranta. Galimybė išsipasakoti, kai tavęs niekas nesmerkia ir nenurodinėja, kaip elgtis, suteikia palengvėjimo ir saugumo. Taip pat svarbu paskatinti kreiptis pagalbos. Psichologas gali padėti išgyventi sunkumus, sustiprinti psichinę sveikatą ir susigrąžinti viltį.

Ką patartumėte moteriai (porai), išgyvenančiai krizinį nėštumą?

Krizinėje situacijoje dažniausiai jaučiamės nesaugūs, jaučiame didelį nerimą, esame sutrikę. Mums gali padėti kiti žmonės ir geri tarpusavio ryšiai. Kai užsidarome savyje, atsiribojame, viską išgyvename kur kas sunkiau, galime patirti vienišumo jausmą. Kalbėkime vieni su kitais ir dalykimės savo rūpesčiais. Kalbėjimas gali padėti rasti problemų sprendimo būdus. Jei tokios pagalbos per maža, drąsiai kreipkimės į specialistus ar žmones, išgyvenusius panašią patirtį. Paprastas ir nuoširdus pokalbis gali būti pokytis ir pagalba greičiau išeiti iš krizės.

Kokios pagalbos išgyvenantys krizinį nėštumą gali tikėtis Jūsų centre?

Viešoji įstaiga „Krizinio nėštumo centras“ teikia visokeriopą pagalbą krizinio nėštumo atveju: nemokamas kompleksines socialines, psichologines, ginekologines, teisines konsultacijas, individualią bei grupinę terapiją moterims, šeimoms. Užsiėmimai vyksta gyvai ar nuotoliniu būdu (telefonu ar internetu). Krizinio nėštumo centre nuolatos vyksta tarpusavio paramos grupės – vienos nėščiosioms, kitos – moterims patyrusioms persileidimą ar netekusioms kūdikio. Jų metu moterys tarpusavyje dalijasi savo jausmais, problemomis ir patiriamais sunkumais, taip suteikdamos paramą viena kitai.

Kokios pagalbos ieško krizinį nėštumą išgyvenantys žmonės?

Pastebėta, kad į Krizinio nėštumo centrą besikreipiančios moterys ir vyrai dažniausiai išgyvena krizę dėl neplanuoto nėštumo. Krizė gali kilti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl finansinių sunkumų: moteris arba jos partneris neturi tuo metu darbo ir išsigąsta, ar sugebės išlaikyti gimusį vaikelį. Būna, kad moteris lieka vieniša, nes partneris, sužinojęs apie nėštumą, ją palieka arba gąsdina, kad paliks, jei ji nenutrauks nėštumo. Krizė gali kilti ir dėl nėščiosios amžiaus – labai jauna arba vyresnio amžiaus, tarkim, besilaukiančiai moteriai yra daugiau nei 45 metai. Priimti laukiančius pokyčius iš tiesų gali būti iššūkis, tačiau su tinkama pagalba tuos sunkumus galima įveikti.

VšĮ „Krizinio nėštumo centras“ teikia pagalbą
išgyvenant krizinį nėštumą neplanuotai pastojus,
patyrus kūdikio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo ar aborto, išgyvenant pogimdyminę depresiją ar sužinojus dėl vaikelio raidos trūkumų.

Centre taip pat organizuojamos savipagalbos grupės laukiantis ar patyrus netektį.

Pagalbos galite kreiptis:
Tel. 8 603 57912
El. paštu [email protected]
www.neplanuotasnestumas.lt

Susijusios naujienos
Psichikos sveikata
2025-02-27
Kviečiame prisijungti į dialektinės elgesio terapijos principais paremtą grupę
Džiaugiamės pristatydami, jog nuo balandžio mėnesio Vilniaus visuomenės sveikatos biure „Vilnius sveikiau“ startuoja Dialektinės elgesio terapijos principais paremta grupė, kurią ves psichologė-psichoterapeutė Ieva Sabalienė. Kas yra Dia...
Psichikos sveikata
2025-02-17
„Mėnesinių dėžutės“ bus išdalintos virš pusantro šimto sostinės ugdymo įstaigų
Pranešimas žiniasklaidai. Kaip jaunam žmogui priimti paauglystės metu atsirandančius pokyčius? Į šį klausimą atsakymo ieško ir paaugliai, ir jų artimieji. Atsiranda psichologiniai ir fiziologiniai pokyčiai, galintys kelti nemalonių išgyv...
Psichikos sveikata
2024-12-18
Vilniuje atidaryta Algio Kriščiūno meninė instaliacija, kviečianti rūpintis psichikos sveikata
Pranešimas žiniasklaidai: Ant pėsčiųjų tilto į Vingio parką atidaryta Algio Kriščiūno sukurta meno instaliacija „100 priežasčių“, kurioje – iliustruotos vilniečių mintys, dėl ko gera gyventi. Pirmąja tokia menine instaliacija sostinėje i...
Skip to content