PAM prevencija

Lapkričio 16 dieną minime tarptautinę nerūkymo dieną

2023-11-16

Sveikiname Tarptautinės Nerūkymo dienos proga! Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia – „Mums reikia maisto, o ne tabako“.  

Kasmet trečią lapkričio ketvirtadienį yra švenčiama Tarptautinė nerūkymo diena ir tuo skatinama atkreipti dėmesį į tabako vartojimo sukeliamas problemas.

Nors dažniausiai kalbant apie rūkymą pabrėžiama milžiniška žala sveikatai, tačiau šiais metais PSO kviečia atkreipti dėmesį į ne visada pastebimą tabako pramonės pusę.

Šūkis „Mums reikia maisto, o ne tabako“ pabrėžia, kaip svarbu suskubti imtis veiksmų dėl tabako pramonės įtakos viso pasaulio maisto saugumui bei su tabako auginimu susijusių pavojų žalai – gamtai, miškams, dirvožemiui.

Tabako auginimas yra didžiulis maisto trūkumo pasaulyje kaltininkas. Kasmet tabako auginimui naudojama apie 3,5 milijono hektarų žemės ir yra iškertama apie 200 000 hektarų miškų per metus. Tabako auginimas reikalauja daug išteklių, pesticidų bei trąšų, kurie sukelia dirvožemio degradaciją ir derlingumo mažėjimą. Tabako auginimui naudojama žemė tampa mažiau pajėgi auginti kitus augalus ir taip didėja maisto stokos problema. Palyginti su kita žemės ūkio veikla (pvz. kukurūzų auginimu ir net gyvulių ganymu) tabako auginimas daro daug žalingesnį poveikį gamtai, nes tabako dirbamos žemės yra labiau linkusios į dykumėjimą.

Tabako auginimo sukeliamos problemos nesibaigia ties maisto trūkumu. Tabako auginimas susijęs su intensyviu insekticidų ir toksiškų cheminių medžiagų naudojimu, todėl daugelis ūkininkų kenčia nuo sveikatos sutrikimų. 2023 m. Pasaulio sveikatos organizacijos siūloma kampanija ragina vyriausybes parengti tinkamą politiką ir strategijas bei sudaryti sąlygas tabako augintojams pereiti prie maistinių augalų auginimo.

O ką galime padaryti kiekvienas iš mūsų? Atsakymas paprastas – nerūkyti.

Kviečiame visus, norinčius nustoti rūkyti, dalyvauti NEMOKAMOJE kognityvine ir elgesio terapija paremtoje grupėje „Tu gali mesti rūkyti“. Daugiau informacijos bei registraciją rasite čia >>> (vietų skaičius ribotas).

Nuoroda į PSO straipsnį >>>

Susijusios naujienos
PAM prevencija
2024-03-14
Kaip su psichoaktyviomis medžiagomis eksperimentuojančiam paaugliui laiku suteikti paramą ir reikalingą pagalbą?
Remiantis Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ,,Vilnius sveikiau‘‘ 2022 m. atliktu ,,Planet Youth‘‘ tyrimu tarp Vilniaus miesto savivaldybės 10-tų klasių mokinių, 54 proc. paauglių bent kartą gyvenime rūkė el. cigaretes,...
PAM prevencija
2023-10-27
Bendravimo su jaunuoliais, vartojančiais psichoaktyviąsias medžiagas, įgūdžių mokymai Vilniaus rajono mokyklų bendruomenei
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia registruotis į nuotolinius Bendravimo su jaunuoliais, vartojančiais psichoaktyviąsias medžiagas, įgūdžių mokymus. 6 valandų mokymų tikslas yra suteikti žinių ir įgūdžių Vilnia...
Ligų prevencija PAM prevencija Sveika mityba Traumatizmas
2023-09-28
Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa
Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras „Vilnius Sveikiau“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe siekdami padėti mokytojams integruoti į gyvenimo įgūdžių ugdymo programos pamokas sveikatos temomis, parengė pamokos planus ir ...
Skip to content