Padidėjo kietųjų dalelių tarša

2021-03-25

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ praneša, kad 2021 m. kovo 24 d., dėl pakeltinės taršos (automobilių srautai, nuo gatvių vėjo keliamos dulkės), Vilniuje padidėjo kietųjų dalelių (KD10) tarša. Vilniaus Žirmūnų oro kokybės tyrimų stotyje užfiksuotas KD10 paros ribinės vertės viršijimas.

Aplinkos apsaugos agentūros vertinimu tikėtina, kad dėl nepalankių meteorologinių sąlygų šiandien (2021 m. kovo 25 d.) ir rytoj (2021 m. kovo 26 d.) bus fiksuojamas KD10 paros ribinės vertės viršijimas.

„Vilnius sveikiau“specialistai primena, kad dėl savo mažo diametro kietosios dalelės KD10 lengvai patenka ir kaupiasi plaučiuose sukeldamos kosulį ir čiaudulį. Ypatingai pablogina sveikatą žmonėms, kurie serga astma, bronchitu. Didžiausia rizika senjorams, vaikams, gyventojams, turintiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų sistemos ligų.

Rekomendacijos gyventojams, esant padidėjusiai miesto aplinkos oro taršai:

  • Vaikams, nėščiosioms, sergantiems alerginiais susirgimais, lėtinėmis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis ir ypač vyresnio amžiaus gyventojams esant aukštai ir labai aukštai oro taršai rekomenduojama kuo trumpiau būti lauke, vengti pasivaikščiojimų arti intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.
  • Taip pat šioms gyventojų grupėms rekomenduojama vengti aktyvios fizinės veiklos lauke (sporto, darbo).
  • Rekomenduojama saugoti kvėpavimo takus dėvint asmens apsaugos priemones – FFP2 arba FFP3 respiratorius (su vožtuvais ar be vožtuvų). Pagal Kinijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų darbo saugos ir sveikatos standartus tinkami ir N95 bei N99 tipo respiratoriai.
  • Rekomendauojama sandariai uždaryti langus, patalpas esant galimybei rekomenduojama vėdinti oro kondicionieriumi su filtrais.
  • Važiuojant automobiliu rekomenduojama sandariai uždaryti langus.
  • Namuose paviršius, kur kaupiasi dulkės (grindų danga, palangės, užuolaidos, kiliminė danga, televizoriai, kompiuteriai ir jų monitoriai), rekomenduojama valyti drėgnuoju būdu.
  • Rekomenduojama nedeginti pernykštės žolės lauke.
  • Blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją.

Kviečiame išsamesnius oro kokybės tyrimų duomenis ir situacijos pokyčius sekti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2021-02-26
Plečiamos profilaktinio testavimo nuo COVID-19 grupės
Nuo šiol kur kas daugiau visuomenės grupių narių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu (COVID-19) ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami profilaktinius tyrimus. Visoje šalyje profilaktinis testavimas valstybės ir atski...
2020-08-20
Vilniaus rajono maudykloje padidėjo vandens tarša: maudytis nerekomenduojama
Rugpjūčio 20 dieną buvo atlikti maudyklų vandens kokybės mikrobiologiniai tyrimai Vilniaus rajone. Nustatyta, kad Prūdiškių tvenkinyje žarninių enterokokų skaičius viršija ribines vertes, todėl maudytis šiame tvenkinyje nerekomenduojama. Ki...
Ligų prevencija
2022-04-29
Pasaulinę imunizacijos savaitę primename apie vakcinų svarbą visuomenės sveikatai
Paskutinę balandžio savaitę visame pasaulyje minima Imunizacijos savaitė, kurios tikslas yra didinti visuomenės supratimą apie vakcinacijos svarbą bei skatinti skiepytis nuo ligų, kurias efektyviausiai suvaldo vakcinos. Šimtmečiais vykdomų ...
Skip to content