Pasaulinė imunizacijos savaitė

2025-03-24

Pasaulinė imunizacijos savaitė – tai kasmet balandžio 24–30 d. minima iniciatyva, skirta didinti supratimą apie vakcinacijos svarbą ir skatinti skiepijimą kaip veiksmingą būdą apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų.

Kodėl svarbu skiepytis?

Vakcinos yra viena iš efektyviausių ir svarbiausių priemonių apsaugoti save, visuomenę ir ištisas kartas nuo infekcinių ligų sergamumo, mirtingumo ir rimtų komplikacijų. Po daugelį metų trukusių tyrimų ir pasaulinio bendradarbiavimo šiuo metu pasaulyje sukurta saugių ir veiksmingų vakcinų nuo daugiau nei 28 ligų. Tik dėl sėkmingo skiepijimo pavyko išnaikinti raupus ir beveik išnaikinti poliomielitą bei sumažinti mirčių nuo vakcinomis valdomų ligų, tokių kaip tymai, difterija, kokliušas, hepatitas B ir daugelio kitų skaičių.

Nuo 1974 m. vakcinos išgelbėjo 154 milijonus gyvybių – tai daugiau nei 3 milijonai gyvybių per metus. Per šį laikotarpį skiepijimas sumažino kūdikių mirčių skaičių 40 proc.

Vaikų skiepijimas yra viena iš svarbiausių priemonių kovojant su užkrečiamosiomis ligomis ir įtvirtinant visuomenėje kolektyvinį imunitetą. Svarbu žinoti, kad suaugus nuo kai kurių ligų, pavyzdžiui, stabligės, difterijos, reikėtų pasiskiepyti pakartotinai kas dešimt metų.

Nuo kokių ligų nemokamai galiu paskiepyti save ar savo vaiką?

PSO duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia 90–95 proc. tikslinės grupės asmenų. Nuo 2010 metų Lietuvoje ir visame pasaulyje stebimas žymus visų ligų skiepijimo aprėpčių mažėjimas. Atsižvelgiant į tokį skiepijimo aprėpčių mažėjimą, pagrindinis prioritetas – užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų, didinant vakcinacijos aprėptis.

Lietuvoje vaikai nemokamai (Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis) skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių:

● tuberkuliozės vakcina;

● hepatito B vakcina;

● kokliušo, difterijos ir stabligės vakcina;

● B tipo Heamophilus influenzae infekcijos vakcina;

● poliomielito vakcina;

● pneumokokinės infekcijos vakcina;

● tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina;

● žmogaus papilomos viruso vakcina;

● B tipo meningokokinės infekcijos vakcina;

● rotavirusinės infekcijos vakcina. Daugiau informacijos apie vaikų skiepijimą galite rasti čia.

Taip pat Lietuvoje nemokamai nuo šių ligų skiepijami suaugusieji:

● traumas patyrę asmenys vakcinuojami nuo stabligės;

● kas 10 metų suaugusieji, vyresni nei 25 metai, skiepijami nuo difterijos ir stabligės;

● nuo pasiutligės skiepijami asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų;

● tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina skiriama poekspozicinei profilaktikai sąlytį turėjusiems asmenims;

● nuo pneumokokinės infekcijos ir sezoninio gripo skiepijami asmenys, priklausantys rizikos grupėms;

● nėščios moterys skiepijamos nuo kokliušo infekcijos;

● 50-55 m. amžiaus asmenys skiepijami nuo erkinio encefalito. Daugiau informacijos apie suaugusiųjų skiepijimą galite rasti čia.

Imunoprofilaktika atliekama asmens sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau atliekant masinius skiepijimus gali būti atliekama ir kitose vietose (pvz. vaistinėse ar darbovietėse).

Nedvejokite kreiptis, skiepai gelbsti gyvybes!

 

Skip to content