Ligų prevencija

Pasaulinė imunizacijos savaitė

2023-04-26

Balandžio 24-30 dienomis minime pasaulinę imunizacijos savaitę. Šią savaitę visas pasaulis primena, kaip svarbu yra didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją bei skiepus nuo ligų, kurias efektyviausiai suvaldo vakcinos.

Vakcinos yra viena įtakingiausių visų laikų mokslo naujovių, padedančių apsaugoti žmonių kartas nuo infekcinių ligų visą jų gyvenimą. Daugiau nei 200 metų trukusių tyrimų, pasaulinio bendradarbiavimo ir griežtų bandymų darbas leido sukurti saugias ir veiksmingas vakcinas nuo daugiau nei 25 ligų.

Gripas, hepatitas B, kokliušas, tymai, erkinis encefalitas, vėjaraupiai, COVID-19 infekcijos ir daugelis kitų ligų tapo puikiai valdomos vakcinacijos pagalba.

Visuomeninė imunizacija padeda išvengti 3,5-5 milijonų mirčių kiekvienais metais, nuo tokių infekcinių ligų kaip difterija, kokliušas, gripas ir tymai.

Tėvai gali mažiau jaudintis, kad jų vaikai gali susirgti ligomis, kurios kažkada kankino praėjusias kartas. Per pastaruosius du dešimtmečius daugiau nei 1,1 milijardo vaikų buvo paskiepyti, kasmet išgelbėjant 4–5 milijonus gyvybių ir per pusę sumažinant vaikų mirčių skaičių.

Lietuvoje nemokamai, tai yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, vaikai skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jei dėl tam tikrų priežasčių vaiką pavėluota paskiepyti, tėvams tereikia su juo kreiptis į savo šeimos gydytoją ir vaikas bus skiepijamas pagal individualų skiepijimų kalendorių.

PSO rekomenduoja išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis visoje Lietuvoje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc., jeigu vaikų paskiepijama mažiau, mūsų nebesaugo kolektyvinis imunitetas.

Daugiau informacijos apie vaikų skiepijimų kalendorių >>> 

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content