Ligų prevencija

Pasaulinė širdies diena primena, kodėl svarbu rūpintis savo širdimi

2021-09-29

Kasmet rugsėjo 29 d. visas pasaulis mini Pasaulinę širdies dieną, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į širdies ligas sukeliančius rizikos faktorius ir priminti visuomenei apie tai, kaip svarbu rūpintis savo širdimi. Šią dieną Lietuvoje organizuojama Pasaulinės širdies federacijos inicijuota Pasaulinė širdies diena –  kviečiame atvykti į Vinco Kudirkos aikštę (Vilniuje), kurioje nuo 16.00 val. jūsų lauks sveikatinimo pokalbiai ir užsiėmimai.

Ką žinote apie savo širdį?

Ar žinojote, kad Jūsų širdis yra kumščio dydžio ir vienas stipriausių kūno raumenų? Vaisiaus širdis pradeda plakti praėjus maždaug trims savaitėms po pastojimo,  o pasiekus 70 – tuosius gyvenimo metus, širdies plakimų skaičius siekia du su puse milijardo kartų. Tačiau nors jūsų širdis yra įspūdinga ir stipri, ji taip pat gali tapti pažeidžiama dėl įprastų rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, nesveika mityba ar gyvenimas esant stresui.

Širdies ir kraujagyslių ligos (toliau – ŠKL) yra pasaulyje labiausiai paplitusios ligos, sukeliančios daugiau nei 18,6 milijono mirčių per metus.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra klasė ligų, kurios veikia širdį ar kraujagysles (venas ir arterijas). Visame pasaulyje nuo ŠKL miršta daugiau žmonių nei nuo kitų priežasčių: kasmet daugiau nei 18,6 mln. 85% šių mirčių yra koronarinės širdies ligos (pvz. širdies priepuoliai) ir smegenų kraujotakos ligos (pvz. insultas).

Rizikos faktoriai:

  • Padidėjusi cholesterolio koncentracija

Mokslinių tyrimų duomenimis, padidėjęs cholesterolis sukelia 2,6 milijono mirčių pasaulyje (4,5% visų) ir yra susijęs su širdies ligomis ir insultu.

  • Padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje

Padidėjusi gliukozės koncentracijos kraujyje gali neigiamai paveikti kraujagysles ir nervus. Žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, taip pat gali turėti aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio kiekį ar antsvorį. Tai padidina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ligomis.

  • Fizinio aktyvumo stoka

Žmonės, kurie nėra pakankamai fiziškai aktyvūs, turi 20 – 30 proc. didesnę mirtingumo riziką dėl bet kokių su sveikata susijusių priežasčių. Visame pasaulyje kasmet dėl nepakankamo fizinio aktyvumo miršta mažiausiai 3,2 mln. Maždaug 150 minučių vidutinio fizinio aktyvumo per savaitę širdies ligų rizika sumažėja 30%, o diabeto rizika – 27%.

  • Rūkymas

Visame pasaulyje tabakas sukelia apie 6 milijonus mirčių per metus ir kelia didelę riziką susirgti širdies ligomis. Maždaug 1,2 milijono žmonių miršta dėl pasyvaus dūmų poveikio.

  • COVID-19 infekcija

Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai yra labiau linkę į sunkią COVID-19 ligos formą.

Kaip galite padėti savo širdžiai?

Kviečiame ne tik paminėti šią gražią ir svarbią dieną – taip pat prisijungti prie nemokamos prevencinės programos „Mano širdis – mano gyvenimas“,  kurios metu išmoksite atpažinti ŠKL ir CD rizikos veiksnius, susipažinsite su streso valdymo modeliu, gaminsite sveikatai palankius patiekalus bei mankštinsitės kartu su kineziterapeutu.

Daugiau informacijos apie programą rasite šioje nuorodoje arba mielai į kilusius klausimus atsakysime el. paštu [email protected].

Iki pasimatymo!

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content