Pasaulinė vandens diena kovo 22 dieną

2025-03-24

2025 m. tarptautiniai ledynų išsaugojimo metai

Saugus ir lengvai prieinamas vanduo yra svarbus visuomenės sveikatai, nes jis naudojamas ne tik gerti, bet ir buityje, maisto gamyboje bei pramogose. Tačiau, kaip praneša Pasaulio sveikatos organizacija, 2,2 milijardo žmonių visame pasaulyje neturi prieigos prie saugaus geriamojo vandens.

Pasaulinė vandens diena, švenčiama kasmet kovo 22 d., o nuo 1993 m. yra Jungtinių Tautų remiama iniciatyva, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į gėlo vandens svarbą ir raginti spręsti vandens trūkumo problemas visame pasaulyje. Artėjant šiai dienai, svarbu atkreipti dėmesį ir į vieną iš svarbiausių ekosistemų – ledynus, todėl 2025 m. paskelbti Tarptautiniais ledynų išsaugojimo metais, siekiant didinti informuotumą apie ledynų tirpimo keliamus iššūkius. Šie metai bus skirti atkreipti dėmesį į ledynų, sniego ir ledo svarbą klimato sistemai ir hidrologiniam ciklui. Ledynuose sukaupta apie 70 % pasaulio gėlo vandens, todėl jie yra gyvybiškai svarbūs tiek gamtai, tiek žmonėms, nes jie papildo upes, ežerus ir požeminius vandens telkinius.

Vandens kokybė Europoje.

Dauguma ES gyventojų turi prieigą prie aukštos kokybės geriamojo vandens, o švariausi vandens ištekliai Europoje yra Islandijoje, taip pat išsiskiria Suomija ir Slovėnija. Remiantis 2024 m. ES valstybių narių pateiktais duomenimis, 77 % požeminio vandens telkinių yra geros cheminės būklės, o 91 % – geros kiekybinės būklės.

Vis dėlto, vandens kokybei didžiausią grėsmę kelia nitratai ir pesticidai, daugiausia atsirandantys dėl intensyvios žemės ūkio veiklos, taip pat namų ūkiai, neprijungti prie centralizuotų nuotekų surinkimo sistemų. Vandens kokybę, taip pat, neigiamai veikia cheminė tarša, kylanti iš pramonės ir energetikos sektorių, ypač dėl energijos gamybos, naudojant anglis.

Geriamojo vandens kokybė Lietuvoje

Lietuvoje geriamojo vandens šaltinis yra požeminis vanduo. 82 % gyventojų naudoja viešai tiekiamą geriamąjį vandenį, kuris tinkamas gerti tiesiai iš čiaupo, be virinimo. Likę 18 % gyventojų vandeniu rūpinasi individualiai, naudodami privačius gręžinius ar šachtinius šulinius. Kasmet geriamojo vandens tiekėjai atlieka apie 180 tūkst. vandens tyrimų, iš kurių tik nedidelė dalis (2–3 %) neatitinka teisės aktų reikalavimų.

Geriamojo vandens kokybė Vilniaus regione: į ką atkreipti dėmesį ir ką daryti esant vandens kokybės pakitimams

Geriamasis vanduo turi būtų skaidrus, bespalvis ir neturėti specifinio kvapo ar skonio. Jei vanduo neatitinka šių kriterijų, pirmiausia rekomenduojama susisiekti su vandens tiekėju. Jei problema išlieka, patariama kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

Norėdami patikrinti geriamojo vandens kokybę Vilniaus regione, galite apsilankyti „Vilniaus vandenys“ oficialioje svetainėje: (https://www.vv.lt/lt/apie/vandens_kokybe/).

 

Skip to content