Ligų prevencija

Spalio 29–oji – Pasaulinė insulto diena

2021-10-29

Kasmet spalio 29 d. yra minima Pasaulinė insulto diena. Ši diena skirta priminti, kaip svarbu, kad kiekvienas iš mūsų žinotų, kaip atpažinti pirmuosius insulto simptomus ir kaip užtikrinti insulto prevenciją.

Kas yra insultas?

Insultas – tai staigus  kraujo tiekimo į smegenis nutrūkimas dėl užsikimšusios ar plyšusios kraujagyslės smegenyse. Insulto metu pažeidžiamos smegenų ląstelės, atsiranda neurologiniai simptomai, sutrikdantys žmogaus sveikatą. Smegenų požymiai gali būti grįžtami ir negrįžtami. Tai priklauso nuo to, kaip skubiai bus suteikta medicininė pagalba.

Pirmieji įspėjamieji ženklai

Žinant ankstyvus įspėjamuosius insulto požymius, galima išgelbėti gyvybę ir apsaugoti nukentėjusįjį nuo komplikacijų. Svaru žinoti, kad ankstyvieji insulto simptomai dažniausiai atsiranda staiga, tad išankstinis pasiruošimas užtikrina greitą pagalbą ir sutaupytas minutes.

Insultui būdingi simptomai:

  • Pasikeitusi šypsena – vienas lūpų kampas nusviręs žemiau už kitą.
  • Paprašius žmogaus pakelti rankas aukštyn, jis negalės pakelti vienos rankos.
  • Kalba nerišli, neaiški, „painiojasi” žodžiai.
  • Staiga atsiradęs galvos skausmas.
  • Sutrikusi sąmonė.

PASTEBĖJĘ INSULTO POŽYMIUS

Jeigu nukentėjusysis sąmoningas, padėkite jam atsigulti, nežymiai kilstelkite galvą ir pečius. Atlaisvinkite drabužius, kurie gali sunkinti kvėpavimą. Nuraminkite. Nukentėjusiajam neskirkite vaistų savo nuožiūra.

Nedelsdami skambinkite bendrosios pagalbos telefonu 112 ir kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Kol atvyks medikai, stebėkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, kraujotaką.

Jei nukentėjusysis prarado sąmonę, atverkite kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą. Jei nekvėpuoja, pradėkite gaivinti (atlikite 30 krūtinės paspaudimų ir 2 įpūtimus (nėra privaloma).

VAIZDO ĮRAŠAS – Miokardo infarkto ir insulto atpažinimas

Norime priminti, kad mes ir toliau tęsiame širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto programą  „Mano širdis – mano gyvenimas“, tad maloniai kviečiame visus dalyvauti ir rūpintis savo sveikata jau dabar! Registruokitės ČIA.

Taip pat pranešame, kad lapkričio 6 d. Lietuvos insulto asociacijos nariai organizuoja konferenciją, skirta paminėti Pasaulinę insulto dieną.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content