PAM prevencija

Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena

2022-08-31

KAIP IR KASMET, MININT TARPTAUTINĘ PERDOZAVIMO ŽINOMUMO DIENĄ, VILNIAUS TILTAI NUŠVIS VIOLETINE SPALVA

Visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu ir Vilniaus miesto savivaldybe kviečia paminėti Tarptautinę perdozavimo žinomumo dieną.

Rugpjūčio 31 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena, skirta priminti visuomenei apie psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamas mirtis, mažinti jų skaičių ir susijusią stigmą, solidarizuotis su žmonėmis, netekusiais savo artimųjų dėl perdozavimo.

2020 m. Europos Sąjungoje suaugusiųjų mirtingumo nuo perdozavimo rodiklis siekė 16,7 mirties atvejų milijonui gyventojų, Lietuvoje šis rodiklis 2020 m. siekė 26 mirties atvejus milijonui gyventojų. Higienos instituto duomenimis, 2021 m. Lietuvoje užregistruotos 62 mirtys, tiesiogiai susijusios su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu, 37 proc. šių mirčių užregistruotos Vilniaus miesto savivaldybėje. 2021 m. Lietuvoje užregistruotų mirčių buvo beveik 32 proc. daugiau nei 2020 m. Šiai situacijai spręsti reikalingi gerąja kitų šalių praktika grįsti sprendimai ir priemonės, atliepiančios esamą situaciją bei narkotikus vartojančių asmenų poreikius.

Europoje pagrindine mirties priežastimi išlieka opioidų vartojimas. 2020 m. Vilniuje atlikto narkotikų likučių panaudotuose švirkštuose tyrimo duomenimis, švirkštuose taip pat daugiausia rasta opioidų. Nepaisant to, verta atkreipti dėmesį, kad perdozavimai dažnai siejami ir su skirtingų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu vienu metu bei naujų psichoaktyviųjų medžiagų (angl. new psychoactive substantances – NPS) vartojimu. NPS – medžiagos, imituojančios seniai žinomų psichoaktyviųjų medžiagų poveikį, savo sudėtimi bei su vartojimu susijusiomis rizikomis jau kurį laiką kelia nerimą ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio narkotikų politikos specialistams. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, 2021 m. Europoje nustatytos naujos 52 NPS, bendras stebimų NPS skaičius – 880.

Augantis mirčių, susijusių su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu, atvejų skaičius rodo mokslu ir gerąja kitų šalių praktika grįstų sprendimų ir priemonių poreikį, apimant tarptautinius kokybės standartus atitinkančią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, gydymo, žalos mažinimo, reabilitacijos paslaugų įvairovę ir prieinamumą bei kitų pripažintų ir žmogaus gerovei skirtų praktikų diegimą. Tam reikalingas ne tik narkotikų politikos temomis dirbančių organizacijų, įstaigų, bet ir visos visuomenės įsitraukimas.

Visapusės pagalbos asmenims, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, kryptimi juda ir Vilnius. Pagalbą asmenims, vartojantiems narkotines ir psichotropines medžiagas, Vilniuje teikia Respublikinio priklausomybės ligų centro Vilniaus filialas, žemo slenksčio kabinetai, psichikos sveikatos centrai. Psichoaktyviųjų medžiagų (kartu ir NPS) vartojimas dažnai yra siejamas su naktinio pasilinksminimo vietomis. Kaip ir nacionaliniu mastu, jau kurį laiką Vilnius rūpinasi savo pasilinksminimo vietų lankytojų saugumu, 2021 m. atlikto pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimo duomenimis, 80 proc. pasilinksminimo vietų lankytojų nurodė, kad yra vartoję psichoaktyviąsias medžiagas (dalis jų yra bandę ir NPS), iš jų 28,1 proc. nurodė, kad narkotikus yra vartoję kartu su alkoholiu, 12,5 proc. skirtingus narkotiku vienu metu, 3,3 proc. – narkotikus ir vaistus. Siekiant apsaugoti pasilinksminimo vietų lankytojų sveikatą ir išvengti nelaimių kai kuriuose renginiuose pasitelkiamos NVO, teikiančios emocinę pagalba bei informaciją apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimą, maišymą ir su tuo susijusias rizikas. Taip pat gerinamos pasilinksminimo vietų darbuotojų, policijos bendruomenių pareigūnų bei greitosios pagalbos medicinos darbuotojų kompetencijos teikiant pagalbą asmenims, apsvaigusiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų.

Pripažįstama, kad ankstyva psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija – tikslinga investicija siekiant apsaugoti ateities kartas ir ugdyti sąmoningus bei visapusiškai sveikata besirūpinančius asmenis. Dėl šios priežasties Vilniuje taip pat vykdomas islandiškas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos modelis „Planet Youth“, leisiantis įgyvendinti tvarią, nuoseklią ir mokslu grįstą, veiksmingą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją.

Susijusios naujienos
PAM prevencija
2024-03-14
Kaip su psichoaktyviomis medžiagomis eksperimentuojančiam paaugliui laiku suteikti paramą ir reikalingą pagalbą?
Remiantis Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ,,Vilnius sveikiau‘‘ 2022 m. atliktu ,,Planet Youth‘‘ tyrimu tarp Vilniaus miesto savivaldybės 10-tų klasių mokinių, 54 proc. paauglių bent kartą gyvenime rūkė el. cigaretes,...
PAM prevencija
2023-11-16
Lapkričio 16 dieną minime tarptautinę nerūkymo dieną
Sveikiname Tarptautinės Nerūkymo dienos proga! Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia – „Mums reikia maisto, o ne tabako“.   Kasmet trečią lapkričio ketvirtadienį yra švenčiama Tarptautinė nerūkymo diena ir tuo skatina...
PAM prevencija
2023-10-27
Bendravimo su jaunuoliais, vartojančiais psichoaktyviąsias medžiagas, įgūdžių mokymai Vilniaus rajono mokyklų bendruomenei
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia registruotis į nuotolinius Bendravimo su jaunuoliais, vartojančiais psichoaktyviąsias medžiagas, įgūdžių mokymus. 6 valandų mokymų tikslas yra suteikti žinių ir įgūdžių Vilnia...
Skip to content