Ligų prevencija

Tuberkuliozė – apsaugok save ir kitus

2021-03-24

Kovo 24-ąją minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai atkreipia dėmesį į šios ligos simptomus ir pabrėžia, kad nuo jos galima apsisaugoti, o užsikrėtus – išgydyti. Tačiau tuberkuliozė išlieka viena pavojingiausių infekcinių ligų, nuo kurios kasdien miršta apie 4000 suaugusiųjų ir net apie 700 vaikų, todėl svarbu žinoti, kaip galime nuo jos apsisaugoti.

„Vilnius sveikiau“ specialistai atsako į svarbiausius, su šia liga susijusius klausimus.

Kokia tai liga?

Tuberkuliozė (TB) yra infekcinė liga, sukeliama tuberkuliozės mikobakterijos (mycobacterium tuberculosis), kuri dažniausiai pažeidžia plaučius, bet gali pažeisti ir kitus organus (inkstus, stuburo ir galvos smegenis). Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, kai žmonės, sergantys atvira TB forma, kalba, kosėja ar čiaudo. TB mikrobai išlieka gyvybingi aplinkoje iki kelių valandų, užtenka įkvėpti kelis ligos sukėlėjus ir jau galima užsikrėsti. Taip pat ši liga yra viena pagrindinių žmonių, sergančių ŽIV, mirties priežasčių.

Užsikrėtęs žmogus nebūtinai suserga TB, jis gali pasyviai nešioti ligos sukėlėją, neplatindamas jo kitiems net 2 ar daugiau metų. Tačiau nusilpus imunitetui ir tinkamai nesigydant, TB bakterijos išplinta po organizmą ir žmogus suserga atvira tuberkuliozės forma. Yra manoma, kad apie trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB bakterija, bet nesuserga. Apie 5–10 proc. užsikrėtusiųjų suserga atvira TB forma, kurios mirtingumas gali siekti net 50 proc., todėl kyla grėsmė užkrėsti aplinkinius. Per metus vienas ligonis gali užkrėsti apie 20 kitų asmenų. Veiksniai, didinantys riziką, susirgti atvira TB forma: netinkama mityba, rūkymas, nuovargis, nesaikingas alkoholio vartojimas, imuniteto nusilpimas, prasta asmens ir aplinkos higiena.

Koks yra tuberkuliozė paplitimas Lietuvoje?

Sergamumas Lietuvoje:

Lietuvoje sergamumas plaučių TB yra vienas didžiausių Europoje. Skaičiuojama, kad infekuotų, bet nesergančių, yra apie 80 proc. Kiekvienais metais atvira TB forma suserga apie 1000 žmonių. Baltijos šalyse yra daugiausiai registruotų užsikrėtimų vaistams atspariomis TB formomis visoje Europoje.

Požymiai

Užsikrėtęs, bet nesergantis:

  • Nėra jokių požymių
  • Normali savijauta
  • Nėra užkrečiami kiti žmonės
  • Teigiamas odos (Mantu) testas
  • Rentgeno nuotrauka nieko nerodo, neigiamas skreplių tyrimas

Atvira tuberkuliozės forma:

  • Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių
  • Skausmas krūtinėje
  • Kosėjimas krauju ir skrepliais
  • Galima užkrėsti kitus žmones
  • Teigiamas odos (Mantu) testas
  • Pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, teigiamas skreplių testas

Kiti:

  • Silpnumas ar nuovargis
  • Svorio kritimas
  • Apetito stoka
  • Drebulys
  • Karščiavimas
  • Prakaitavimas naktį

Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

Pagrindinė apsisaugojimo nuo tuberkuliozės priemonė – skiepai. Ši liga yra ypač pavojinga naujagimiams ir vaikams iki 5 metų, kadangi jie dar neturi susiformavusio imuniteto. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaikus skiepyti kaip galima anksčiau. Lietuvoje naujagimiai skiepijami 2–3 dieną po gimimo.

Taip pat labai svarbu laikytis rankų higienos, reguliariai valyti ir vėdinti patalpas, ypač bendrose erdvėse: darbe, mokyklose ar darželiuose. Sergantys atvira TB forma turėtų laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, nešioti medicininę veido kaukę, kalbėdami laikytis 1,5 m atstumo nuo aplinkinių ir šeimos narių, ypač kūdikių ir silpną imunitetą turinčių žmonių.

Kam yra skirtas tuberkulino odos testas?

Šis testas (Mantu reakcija) naudojamas siekiant nustatyti, ar asmuo yra užsikrėtęs TB. Tuberkulinas sušvirkščiamas po oda. Po 2–3 dienų, įvertinus odos patinimo skersmenį, nustatoma, ar testas neigiamas, ar teigiamas. Testas gali būti teigiamas, jei žmogus infekuotas tuberkuliozės mikobakterija, bet neserga atvira TB forma. Dėl to yra siunčiamas tolesnių tyrimų. Šis testas Lietuvoje atliekamas nemokamai visiems 7 metų vaikams, taip pat ir vaikams iki 18 metų amžiaus, kurie priklauso šioms rizikos grupėms:

  • neskiepyti nuo TB;
  • bendraujantys su sergančiuoju;
  • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantys ŽIV ar kitomis imunodeficitinėmis ligomis;
  • sergantys lėtinėmis ligomis;
  • gydomi kortikosteroidais;
  • vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
  • migrantai.

Ką daryti susirgus tuberkulioze?

Tuberkuliozė yra išgydoma liga, jei nustatoma laiku ir gydymas vyksta nepertraukiamai. Lietuvoje yra taikomas 4 antimikrobinių vaistų 6 mėnesių kursas. Svarbu yra nuosekliai laikytis gydymo plano ir jį iki galo pabaigti. Nuosekliam ambulatoriniam gydymui užtikrinti yra naudojamas tiesiogiai stebimas trumpo kurso gydymas (DOTS). Sveikatos priežiūros specialistas kasdien stebi, kad būtų tinkamai vartojami vaistai ir nebūtų nutraukiamas gydymas.

Vaistams atspari tuberkuliozė

Standartiniai vaistai TB gydyti naudojami jau apie 10 metų. Per tą laiką yra atsiradę TB bakterijų atmainų, kurios yra atsparios standartiniam gydymui. Taip atsitinka netinkamai vartojant vaistus, nutraukus gydymo kursą anksčiau, negu nustatyta. TB formos, atsparios standartiniam gydymui, gydomos antros eilės vaistais, tačiau šis gydymo metodas yra ribotas, vaistai ne visada prieinami, išplėstinė chemoterapija gali užtrukti iki 2 metų ir sukelti sunkias nepageidaujamas reakcijas. Todėl „Vilnius sveikiau“ specialistai pirmiausiai pataria saugotis nuo šios ligos, o susirgus – gydytis nepertraukiamai pagal visas gydytojo rekomendacijas.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-12-19
Specialistai įspėja apie netinkamo kuro deginimo keliamą grėsmę sveikatai
Pranešimas žiniasklaidai: Įsibėgėjus šaltajam metų sezonui krosnys ir židiniai daliai gyventojų tampa šilumos ir jaukumo šaltiniu. Tačiau deginant atliekas ar kitas kurui neskirtas medžiagas į aplinkos orą patenka įvairūs kenksmingi ir t...
Ligų prevencija
2024-12-01
Minint Pasaulinę AIDS dieną Vilniaus tiltai nušvis raudonai
Pranešimas žiniasklaidai: Gruodžio 1-ąją dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė AIDS diena. Šią dieną Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ ir asociacijos „Demetra“ iniciatyva, bendradarbiaujant su Vilniaus miesto saviv...
Ligų prevencija
2024-11-14
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pranešimas žiniasklaidai Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higienos instituto duomenimis, 2023 m. šalyje cukriniu diabetu sirgo daugiau kaip 16...
Skip to content