Tyliosios zonos Vilniaus mieste

2023-09-11

Kasdieninėje veikloje, susijusioje su darbu, poilsiu ir pramogomis, neišvengiame triukšmingos aplinkos, o triukšmas gali daryti žalingą tiesioginį ir netiesioginį poveikį žmogaus sveikatai.

Priklausomai nuo žmogaus jautrumo triukšmas, kaip netvarkingas, įvairaus stiprumo ir dažnio garsų mišinys, sukelia susierzinimą ir stresą. Dėl padidėjusio streso lygio suprastėja miego kokybė, sutrinka širdies ir kraujagyslių sistemos veikla, o ilgainiui gali išsivystyti rimti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai.

Siekiant sumažinti aplinkos triukšmo poveikį visuomenės sveikatai, Vilniaus mieste yra įkurtos 7 tyliosios zonos, kurių teritorijoje dominuoja natūralūs gamtos garsai. Tyliosiose zonose sudarytos sąlygos, kad natūralūs gamtos garsai nebūtų trikdomi transporto, pramonės ar lankytojų keliamo triukšmo. Nustatyta, kad žmonės yra linkę sieti aplinkoje girdimus garsus su emocijomis. Itin harmoningi gamtos garsai skatina pozityvias emocijas, kurios padeda po stresinių situacijų žmogaus organizmui fiziologiškai ir psichologiškai atsigauti, mažina psichologinį nuovargį, gerina poilsio kokybę.

Šiuo metu Vilniaus mieste yra 5 tyliosios viešosios zonos, netrikdomos transporto ir kitų didelių triukšmo šaltinių. Tyliosios viešosios zonos skirtos trumpalaikiam poilsiui, rekreacijai, socialinei kultūrinei veiklai, bendravimui.

Taip pat Vilniaus mieste yra 2 tyliosios gamtos zonos. Tai dideli miesto miškų masyvai, netrikdomi transporto, kitų nenatūralių triukšmo šaltinių, skirti trumpalaikiam, neaktyviam gyventojų poilsiui gamtoje.

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2020-07-24
Sostinėje išsityrusiems dėl koronaviruso atsakymai nevėluos – „Vilnius sveikiau“ siųs SMS
Kol Registrų centro e. sveikatos sistema sutrikusi, sostinės savivaldybės įstaiga „Vilnius sveikiau“ ėmėsi iniciatyvos – patys informuos kiekvieną, kuris tiriasi sostinės mobiliuosiuose punktuose dėl koronaviruso. E. sveikata yra glaudžiai ...
Ligų prevencija
2022-03-31
Nuo kito pirmadienio kaukių dėvėjimas bus rekomenduojamas, trumpinamas COVID-19 ligonio izoliacijos laikotarpis
Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją ir stebint mažėjančią sveikatos sektoriaus apkrovą, nuo pirmadienio, balandžio 4 d., keičiama kaukių dėvėjimo ir izoliavimo tvarka. Operacijų vadovo sprendimu atsisakoma privalomo reikalavimo dėvėti ...
Psichikos sveikata
2020-09-10
Ką daryti, kad pandemija nepadidintų savižudybių skaičiaus?
Nors savižudybių skaičiai Vilniuje ir visoje Lietuvoje karantino metu neišaugo, specialistai įspėja, kad pasaulinės pandemijos poveikis emocinei sveikatai gali būti ne momentinis, o tęstinis procesas, todėl labai svarbu nuolat stebėti savo ...
Skip to content