Ligų prevencija

„Vilnius sveikiau“ specialistai įspėja apie deginamų atliekų poveikį sveikatai

2021-03-26

Atėjus pavasariui skubame susitvarkyti savo namų, sodybų, sodų aplinką, kada į laužus keliauja nupjauta žolė, nukritę lapai ar nugenėtos šakos, tačiau dažnai gyventojai kartu su žaliosiomis atliekomis sudegina ir kitas draudžiamas deginti atliekas kaip: apdirbtus medienos gaminius, popierių, plastikines pakuotes, tekstilės gaminius, kurios yra ypatingai pavojingos gyventojų sveikatai. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai įspėja, kad deginant tokias atliekas dėl sąlyginai žemos degimo temperatūros dūmuose ir pelenuose susidaro toksiškos bei sveikatai pavojingos medžiagos. Tokias ore pasklidusias medžiagas lengva įkvėpti, jos nusėda ant aplink esančio dirvožemio ir augmenijos, o galiausiai patenka į maisto grandinę.

Deginamų atliekų rūšys ir jų poveikis sveikatai 

  • Plastikiniai indai, buteliai, vaikų žaislai, kosmetikos produktai

Šių buitinių atliekų degimo metu susidaro hidrochloridinė rūgštis ir dioksinai. Hidrochloridinė rūgštis ypač dirgina akis, odą, kvėpavimo takus. Ilgalaikis poveikis gali sukelti plaučių edemą. Dioksinai kelia rimtą pavojų gyventojų sveikatai – jie ne tik gali pažeisti kepenis, nervų sistemą, susilpninti organizmo imunitetą, bet ir sukelti vėžinius susirgimus.

  • Vienkartiniai putplasčio puodeliai, maisto produktų pakuotės, skaidrus plastikas

Degimo metu išsiskiria stirenas, benzenas, dioksinai ir furanai, kurie yra klasifikuojami kaip kancerogenai. Stireno dujos labai lengvai absorbuojamos per odą, kvėpavimo takus ir virškinimo traktą. Stirenas žmogaus organizme per visą gyvenimą kaupiasi ir didina tikimybę susirgti onkologinėmis ligomis. Benzenas sukelia galvos skausmą, dirgina akis ir odą, ilgalaikis benzeno poveikis gali sukelti anemiją. Furanai pavojingi, nes ilgalaikis jų poveikis gali sukelti kepenų pažeidimus arba kepenų vėžį.

  • Baltas popierius, popieriniai rankšluosčiai, tualetinis popierius

Šioms medžiagoms degant išsiskiria halogeniniai hidrokarbonatai. Kartu su šiomis medžiagomis išsiskiria ir minėti kancerogenai – dioksinai ir furanai. Halogeniniai hidrokarbonatai asocijuojami su kraujo susilpnėjimu. Sumažina baltųjų kraujų kūnelių skaičių, sukelia leukemiją, ilgainiui ir kepenų pažeidimus.

  • Makulatūra

Sintetinių dažų sudėtyje yra sunkiųjų metalų – švino, kadmio, chromo. Degimo metu šie sunkieji metalai išsiskiria kartu su dūmais ir pelenais ir nusėda ant augalų, vandens, dirvos. Sunkiųjų metalų poveikis žmogaus sveikatai siejamas su naujagimių apsigimimais, sutrikdoma raudonųjų kraujo kūnelių gamyba, pablogėja kepenų ir inkstų funkcijos.

  • Medienos drožlių produktai

Apdirbtos medienos gaminiuose yra formaldehido dervos. Trumpalaikis formaldehido ore poveikis sukelia gerklės skausmus, plaučių ir bronchų uždegimą ir kitus kvėpavimo sutrikimus. Ilgalaikis poveikis sukelia inkstų ir kepenų funkcijų sutrikimus.

  • Kartoninės dėžės

Kartoninės dėžės degimo metu išskiria karbamido fomaldehidą, parafiną. Karbamido formaldehidas iš kartoninių dėžių ypatingų sveikatos sutrikimų nesukelia, tačiau parafinas gali būti užterštas benzenu, kurio ilgalaikis poveikis sukelia anemiją.

  • Tekstilės gaminiai, apdirbti medienos gaminiai, putplastis, baldų putplastis

Deginant šias atliekas išsiskiria geltoni dūmai, kurie sudaryti iš vandenilio cianido ir fosgeno. Šios medžiagos pasižymi didžiuliu toksiškumu žmogaus sveikatai ir gali pražudyti.

  • Buitinės atliekos

Tiek kietasis kuras, tiek buitinės atliekos atviro degimo metu išskiria kietąsias daleles (KD). KD dėl savo mažo diametro lengvai patenka į plaučius ir juose kaupiasi. Ypač pablogina sveikatą žmonėms, kurie serga astma, bronchitu. Didžiausią pavojų kelia senjorams, vaikams ir sergantiesiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų sistemos ligomis.

„Vilnius sveikiau“ specialistai pasakoja, kokie mitai apie deginamas buitines atliekas pasitaiko dažniausiai:

­1. „Atliekas deginu mažais kiekiais“

Deja, net mažas kiekis sudegintų buitinių atliekų gali turėti didžiulių pasekmių sveikatai. Kancerogeninės medžiagos, tokios kaip furanai ir dioksinai, yra linkusios kauptis organizme, patekti į maisto grandinę.

2. „Jeigu atliekų deginimo jėgainės degina atliekas, vadinasi, saugu ir namų sąlygomis deginti“

Atliekų deginimo jėgainės investuoja didžiulius išteklius į modernias atliekų deginimo krosnis, kuriose degimo temperatūra yra pakankama sudeginti buitines atliekas iki tokio lygio, kad nesusidarytų pavojingų žmogaus sveikatai cheminių medžiagų. Taip pat atliekų deginimo jėgainėse, skirtingai nei gyventojų namų ūkiuose, yra naudojami efektyvūs oro valdymo įrenginiai, kurie neleidžia į aplinką patekti pavojingoms cheminėms medžiagoms.

3. „Pelenai yra gera trąša dirvožemiui“

Iš dalies tai tiesa, medienos pelenai yra naudingi dirvožemiui, tačiau jeigu kartu su mediena buvo sudeginti seni laikraščiai ar maisto produktų pakuotės, vadinasi, savo dirvą patręšite sunkiaisiais metalais ir dioksinais, kurie kaupsis vėliau auginamuose augaluose.

„Vilnius sveikiau“ specialistai ragina Vilniaus miesto gyventojus nedeginti komunalinių (arba buitinių) atliekų. Net iš pirmo žvilgsnio nepavojingos atliekos turi rimtą poveikį sveikatai ir aplinkai. Norint apsaugoti savo ir aplinkinių sveikatą, rekomenduojama buitines atliekas išmesti į joms skirtas atliekų surinkimo vietas.

Daugiau informacijos apie atliekų tvarkymą Vilniaus miesto savivaldybėje galite rasti čia >>>

Susijusios naujienos
Ligų prevencija
2024-05-17
Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena
Kasmet gegužės 17 dieną minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Ta proga dalinamės keliais svarbiausiais faktais apie hipertenziją: Arterinė hipertenzija yra lėtinė liga, pasireiškianti padidėjusiu arteriniu kraujo spaudimu. Apskaič...
Ligų prevencija
2024-05-05
Gegužės 5 d. minima Pasaulinė rankų higienos diena
Kasmet gegužės 5 dieną minima Pasaulinė rankų higienos diena. 5 mėnesio 5 diena simbolizuoja 5 kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai. Šią dieną norime priminti, kad rankų higiena yra svarbi siekiant...
Ligų prevencija
2024-04-25
Balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė
2024 m. balandžio 24–30 d. minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šios savaitės metu pasauliniu mastu prisimenama, kaip svarbu didinti visuomenės supratimą apie vakcinaciją ir skiepus, jų naudą ir svarbą. Akcentuojama, kad daugelis infekcin...
Skip to content