Visos temos

„Vilnius sveikiau“ švenčia 15 metų gimtadienį: savo sveikatą stiprinti nemokamai gali kiekvienas vilnietis

2023-09-15

Šių metų rugsėjo 8 d. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ minėjo savo veiklos 15 metų gimtadienį. Prieš 15 metų „Vilnius sveikiau” savo duris atvėrė su misija motyvuoti Vilniaus miesto ir rajono gyventojus gyventi sveikiau, ugdytis sveikatai palankius įpročius, stiprinti vaikų ir jaunimo sveikatą ugdymo įstaigose, dalintis naujausiais tyrimais ir informacija, analizuoti vilniečių sveikatos būklę, pasiūlyti vis naujų paslaugų ir svarbiausia, visa tai daryti nemokamai, kad sveikata būtų prieinama kiekvienam, nepriklausomai nuo jo amžiaus ir gebėjimų.

Pastaraisiais metais „Vilnius sveikiau“ sparčiai augo ir tapo dar lengviau pasiekiamas gyventojams. Šių metų rugpjūtį biuras persikėlė į Vingio parko estradą, kuri nuo šiol kviečia Vilniaus miesto ir rajono gyventojus dalyvauti įvairiose sveikatą puoselėjančiose veiklose, žaliojoje sostinės širdyje.

Gimtadienio proga biuras nori pasidalinti savo paskutinių metų veiklų rezultatais ir priminti vilniečiams, jog savo sveikatą stiprinti nemokamai čia gali kiekvienas.

Fizinis aktyvumas – raktas į geresnę gyvenimo kokybę

Sveikatą dažnai siejame būtent su fizinio kūno sveikata, tačiau ir moksliškai įrodyta, jog fizinė veikla ne ką mažiau prisideda prie psichikos sveikatos, padeda išvengti lėtinių ligų ir turi akivaizdžią naudą įvairaus amžiaus gyventojams.

„Vilnius sveikiau“ visus metus siūlo nemokamas fizinio aktyvumo veiklas. Pavyzdžiui, programas „Viso kūno stiprinimo programa“, ar „Išlaisvink savo nugarą“, kurios tampa vis populiaresnė ir kasmet pritraukia šimtus dalyvių. Per 2022 ir 2023 metus šių užsiėmimų ir mankštų jau suorganizuota virš 180, o iki šių metų galo planuojama dar apie 50. Šį birželį taip pat pasibaigė dar viena metų trukmės vyresnio amžiaus žmonių mankštų programa, kurioje dalyvavo beveik 200 senjorų. Taip pat antrus metus iš eilės vyko asmenų turinčių negalią mankštos ir pasiruošimas „Rimi Vilniaus maratonui“.

Siekiant, skleisti žinutę apie fizinį aktyvumą kuo plačiau – organizuojami masiniai renginiai. Jau septintus metus iš eilės vyksta „Joga netradicinėse erdvėse“ – renginys kaskart pritraukiantis virš 100 dalyvių. Jo metu dalyviai jau užsiėmė joga Katedros aikštėje, Lukiškių kalėjime ir oro uosto automobilių stovėjimo aikštelėje.

Per 2022 m. „Vilnius sveikiau“ į fizinio aktyvumo veiklas iš viso pritraukė virš 35 000 dalyvių.

Naujas projektas – fizinio aktyvumo mankšta Jūsų biure ar namuose

Atsižvelgiant į šiuolaikinio žmogaus gyvenimo tempą, „Vilnius sveikiau“ siekia kiekvienam suteikti sąlygas formuotis sveikatai palankius įpročius.

Švenčiant 15 metų gimtadienį buvo pradėtas naujas „Vilnius sveikiau“ projektas – „Priešpiečių mankšta“. Kiekvieną savaitę visi norintys – biurų darbuotojai, organizacijos, ugdymo įstaigos, ar pavieniai asmenys galės jungtis į 20 minučių trukmės nuotolinę mankštą su specialistu ir „Vilnius sveikiau“ bendruomene kartu pasportuoti, taip pagerinant produktyvumą bei pasirūpinant gera savijauta. Visa informacija apie mankštas bus talpinama Vilnius sveikiau „Facebook“ paskyroje. Mankšta nereikalauja nei specialios erdvės, nei aprangos – tik kompiuterio ir noro.

Auga gyventojų emocinės sveikatos raštingumas

Didėjantis visuomenės informuotumas apie psichikos sveikatos svarbą skatina vilniečius visapusiškai rūpintis ne tik savo fizine, bet ir emocine sveikata. Siekiant didinti gyventojų emocinį raštingumą ir įgūdžius, „Vilnius sveikiau“ organizuoja įvairiausio pobūdžio savitarpio pagalbos grupes, mokymus, individualias psichologų konsultacijas bei renginius.

Išlieka labai paklausios priklausomybės konsultantų paslaugos suaugusiems, jų artimiesiems. Taip pat vykdomos ankstyvosios intervencijos programa eksperimentuojantiems arba nereguliariai alkoholį ar kitas psichoaktyviąsias medžiagas vartojantiems 12-18 metų amžiaus jaunuoliams.

Aktyviai vykdomos savižudybių prevencijos veiklos. Nemokamai visuomenei organizuojami mokymai ,,safeTALK“, skirti norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti tęstinės pagalbos, bei standartizuoti, interaktyvūs mokymai ,,ASIST“, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms.

„Vilnius sveikiau“ organizuoja ir visuomenei aktualius renginius. Rugsėjo 10 d., minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, biuras kaip ir kasmet kvietė visuomenės narius kalbėtis apie sunkius jausmus, krizes gyvenime bei jų įveikimą. Šių metų tema „Padėk pamatyti šviesą“ buvo skirta mažinti stigmą ir padrąsinti arba išdrįsti priimti pagalbą, kuri Vilniuje vis lengviau prieinama.

Sveika mityba bei ligų prevencija aktuali nuo vaikų iki senjorų

Mityba ir sveikatai palankus maisto gaminimas neginčijamai daro įtaką žmogaus sveikatai. Sveikatai palankios mitybos teorinės paskaitos bei praktiniai maisto gaminimo mokymai kasmet sulaukia didelio Vilniaus miesto ir rajono gyventojų susidomėjimo. 2023 m. sveikatai palankios mitybos programą jau išklausė daugiau kaip 1400 Vilniaus miesto ir rajono gyventojų. Per 2022 m. sveikos mitybos ir nutukimo prevencijos renginiuose iš viso sudalyvavo virš 33 700 asmenų.

Kiekvienais metais „Vilnius sveikiau“ taip pat vykdo širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencinę programą, be to, organizuoja paskaitas apie infekcinių ligų prevenciją.

Apie tai, kas svarbu, bet nedrąsu

„Vilnius sveikiau“ kalba ir visuomenėje nepatogiomis ir vis dar puse lūpų viešumoje vystomomis temomis. Paauglėms skirta „Savęs ir savo kūno pažinimo grupė“ skirta merginoms suprasti save ir socialinių medijų įtaką požiūriui į kūną. Taip pat vykdo socialinę kampaniją „Apie tai, kas svarbu, bet nedrąsu“, skirtą kalbėti ŽIV ir kitų lytiškai plintančių ligų prevencijai. Kampanijos metu studentai ir moksleiviai yra kviečiami savo žinias pasitikrinti ir pagilinti interaktyviame protmūšyje „Smegenų mankštelė apie ŽIV ir LPL”.

Įgyvendinamas islandų „Planet Youth“ modelis

2020 m. „Vilnius sveikiau“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe Vilniaus mieste pradėjo įgyvendinti islandišką jaunimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos modelį „Planet Youth“.

2022 m. atliktas 2-asis „Planet Youth“ moksleivių tyrimas, kuriame dalyvavo  55 mokyklų (II gimnazijos) klasių moksleiviai, o atsako dažnis buvo 83,4 proc. Tyrimo rezultatai padėjo identifikuoti apsauginius ir rizikos veiksnius, kurie turi įtakos jaunuolių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui, taip pat padėjo planuoti tikslingas prevencijos priemones. Išskirtinis dėmesys šiame procese skiriamas suaugusiųjų vaidmeniui siekiant mažinti vartojimo riziką ir stiprinti tai, kas paauglius motyvuoja elgtis pozityviai.

Šiuo metu „Vilnius sveikiau“ taikydami „Planet Youth“ modelį bendradarbiauja su 19 Vilniaus miesto ugdymo įstaigų, vykdo gyvus ir nuotolinius susitikimus su mokyklų bendruomenėmis, rengia rekomendacijas tėvams, veda konsultacines paskaitas, dalyvauja įvairiuose renginiuose didinant „Planet Youth“ modelio ir tyrimo rezultatų sklaidą.

 Ugdymo įstaigos – tikslinga vieta pradėti formuoti sveikatai palankius įgūdžius

„Vilnius sveikiau“ taip pat rūpinasi ir Vilniaus miesto bei rajono mokyklų bendruomenių sveikata, vykdo vaikų sveikatos būklės stebėseną, ugdo vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius ir suteikia jų taikymui reikalingų žinių.

Per 2023 metų I pusmetį Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigose jau pravesta daugiau kaip 8000 veiklų, kuriose dalyvavo 200 000 ugdytinių. Šios veiklos skirtos paskatinti Vilniaus miesto ir rajono mokyklų bendruomenės narius gyventi sveikiau, turėti tinkamų žinių sveikam gyvenimui ir žinių pritaikymui kiekvieną dieną.

„Vilnius sveikiau“ nuolat kviečia mokyklas prisijungti prie „Sveikatą stiprinančių mokyklų“ ir „Aktyvių mokyklų“ tinklo. Daugiau nei 5 metus vykdo vaikų emocinės savireguliacijos gebėjimų didinimo užsiėmimus „Paguodos skrynelė“, kasmet organizuoja projekto „Vasara sveikiau“ renginius ir kitas veiklas

Sveikatos temas aktualizuoja kūrybiškomis kampanijomis

„Vilnius sveikiau“ nuolat analizuoja vilniečių sveikatos raštingumą ir būklę atlikdamas sveikatos tyrimus ir apklausas. Pastaraisiais metais, tyrimų ataskaitos pasiekė plačią visuomenę per įgyvendinamas kūrybiškas „Vilnius sveikiau“ kampanijas.

„Draugai yra laimė“ – kampanija kvietė pasirūpinti vaikų ir paauglių emocine sveikata. „Nesveikai gerai atrodai“ – skatinanti nepamiršti dėmesį skirti ne tik savo išvaizdai, tačiau ir savo bei artimųjų sveikatai ir saugumui.

2023 m. rudenį biuras taip pat pradėjo bendradarbiavimą su „Laimės dieta“, kviesdami užmegzti pokalbį, akcentuojant socialinio kontakto svarbą žmogaus emocinei sveikatai. Socialinėje erdvėje ir viešosiose vietose netrukus bus pateikiami įtraukiantys, šmaikštūs ir netikėti klausimai, kurie gali paskatinti užmegzti pokalbį su nepažįstamu žmogumi laukiant eilėje, ar tiesiog važiuojant viešuoju transportu.

„Vilnius sveikiau“ auga ir juda pirmyn

„Vilnius sveikiau“ džiaugiasi per šiuos metus atliktais darbais, įveiktais iššūkiais, sukaupta neįkainojama patirtimi, prisidedant prie krizinių situacijų valdymo visuomenėje COVID-19 bei karo Ukrainoje metu.  Biuras taip pat didžiuojasi suburta specialistų ir profesionalų komanda, su kuria dar tikslingiau gali teikti sveikatą puoselėjančias paslaugas gyventojams ir padėti Vilniui tapti sveikiausia Europos sostine!

Prasidėjus rudeniui „Vilnius sveikiau“ siūlo dar daugiau naujų sveikatos stiprinimo veiklų įvairaus amžiaus vilniečiams. Visą informaciją apie „Vilnius sveikiau“ programas bei renginius galite rasti www.vilniussveikiau.lt ir „Vilnius sveikiau“ socialinių tinklų paskyrose. Įkvėpsime gyventi sveikiau!

Susijusios naujienos
Visos temos
2024-05-14
Vilniaus miesto ir rajono visuomenės sveikatos stebėsenos 2023 m. ataskaitos
Vilniaus miesto sav. visuomenės sveikatos stebėsenos 2023 m. ataskaita Vilniaus rajono sav. visuomenės sveikatos stebėsenos 2023 m. ataskaita
Visos temos
2023-08-22
Ilgaamžiškumas pagal vilniečius: aktyviai sportuoja tik kas aštuntas, laimingais jaučiasi du trečdaliai
Fizinis aktyvumas, subalansuota mityba, atsakingas elgesys keliuose, dėmesys emocinei sveikatai, laimės pojūtis – tai tik keletas sveiką ir ilgą gyvenimą  lemiančių veiksnių, kuriuos atskleidė 2022 m. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės...
Skip to content