Sveika mityba

Pasaulinė maisto diena: kaip efektyviai pakeisti mitybos įpročius?

2020-10-16

Minint pasaulinę maisto dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (Biuras) specialistai pabrėžia subalansuotos ir sveikos mitybos svarbą bei pataria, kaip galima efektyviai pakeisti savo mitybos įpročius. 

Anot Biuro specialistų,  dažnai maitinamės instinktyviai. Tačiau instinktyvius pasirinkimus galime pakeisti į intuityvius ir pradėti maitintis sąmoningai.

Keisdami įsisenėjusius įsitikinimus naujais, pradedame keisti valgymo įpročius ir jaustis geriau. Biuro specialistai dalijasi patarimais, kaip ne tik pagerinti savo savijautą, bet ir sutaupyti savo piniginės turinį bei mūsų planetos išteklius.

„Rakto skylutės“ simbolis – sveikesniam pasirinkimui

Vienas iš lengviausių būdų pradėti sąmoningą mitybą – pirkti „Rakto skylutės“ simboliu pažymėtus maisto produktus. Europos Sąjungoje registruotas prekės ženklas nurodo sveikatai palankius pasirinkimus. Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų, tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose yra mažesnis cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų kiekis, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Sumažinkite perdirbtų ir fasuotų maisto produktų vartojimą

Dažniausiai būtent šie maisto produktai yra maksimaliai prisotinti kalorijų, druskų, konservantų, transriebalų. Biuro specialistai pataria rinktis tai, kas nėra fasuota ar iš anksto supakuota. Toks maistas bus natūralesnis, taip pat bus užkirstas kelias aplinkos taršai.

Kaloringus maisto produktus pakeiskite mažiau kaloringais

Kaloringų maisto produktų pakeitimas sveikesniais mažo kaloringumo maisto produktais gali padėti sumažinti kalorijų kiekį neribojant viso valgomo maisto kiekio. Numesti svorį padeda mažesnio energijos tankio maisto produktų pasirinkimas – taip suvartojama mažiau kalorijų. Pavyzdžiui, daržovės turi mažą energijos tankį, o raudona mėsa ir sviestas atvirkščiai – kalorijų gausu. Taigi, pakeitus didelio energijos tankio maisto produktus mažesniais, ne tik lengviau kontroliuosite kūno svorį, bet dažniausiai tai bus ir sveikesnis pasirinkimas.

Rinkitės kokybiškus maisto produktus

Maisto produkto kokybė dažnai suvokiama kaip „geras skonis“. Vis dėlto, ne tik skonis pasako, ar produktas kokybiškas. Bendri reikalavimai yra apibrėžti Europos Sąjungos reglamentų, Lietuvos įstatymų, higienos normų. Tai yra tam tikrų reikalavimų visuma, įskaitant maisto sudėtį, kuri turi būti kuo palankesnė sveikatai, išsaugant gerą skonį, tekstūrą bei išvaizdą. Biuro specialistai atkreipia dėmesį, kad kokybę sudaro daugybė veiksnių, kurių vartotojas dažnai nežino, todėl tam tikslui verta vadovautis specialiais ženklais, tokiais kaip „Rakto skylutė“, ir rinktis jais pažymėtus maisto produktus. Kokybiško maisto pasirinkimas gali padėti suvaldyti alkį, mažinti svorį ir palaikyti gerą savijautą, tuo pačiu užtikrinant visų būtinų organizmui maistinių medžiagų įsisavinimą.

Susijusios naujienos
Sveika mityba
2024-09-06
Virš dviejų šimtų šeimų susirinko į šventę Vingio parke bėgti daržovių maratoną
Rugsėjo 5 d. 17 val. prie Vingio parko estrados vyko projekto „Vasara sveikiau“ uždarymo renginys, skirtas šeimoms, kuris karūnavo dviejų mėnesių trukmės Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“, Vilniaus miesto savivaldybės...
Sveika mityba
2024-07-08
Prasidėjo bendra „Vilnius sveikiau“ ir „Lidl“ kampanija „Daržovės kiekvieną dieną – misija įmanoma”
Daržovės yra būtinos kiekvieno vaiko kasdieniame maisto racione, nes jose gausu skaidulų, vitaminų ir mineralų. „Vilnius sveikiau” atliktas vaikų gyvensenos tyrimas parodė, kad tik 4 iš 10 Vilniaus miesto mokyklinio amžiaus vaikų kiekvieną ...
Sveika mityba
2024-04-30
Net daugiau nei pusę išmetamo maisto iššvaistome patys savo namų virtuvėje
Mūsų planetoje mažėja išteklių, tačiau populiacija vis dar auga sparčiu tempu. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) skaičiavimais, jei 2050 m. pasaulio žmonių populiacija sieks 9.8 mlrd. gyventojų, gamtinių išteklių palaikyti dabartiniam gyv...
Skip to content