Psichikos sveikata

I. Stonkuvienė apie mamų psichikos sveikatą: „Stiprios esame ne po vieną“

2025-05-16

Gegužės 15 d. kino teatreSkalvija susibūrė sostinės mamos filmo peržiūrai ir diskusijai apie mamų psichikos sveikatos iššūkius, pogimdyminę depresiją, pagalbos galimybes bei prieinamumą. Diskusiją moderavusi Indrė Stonkuvienė pasidalijo savo mamystės patirtimi ir pakvietė drąsiau kalbėtis apie motinystės laikotarpiu patiriamus sunkumus. 

Nors apie psichikos sveikatą kalbame vis drąsiau ir pagalbos galimybės tampa lengviau prieinamos, motinystės periodu patiriami psichikos sveikatos sunkumai gali būti stigmatizuojami. Turbulentiškas laikotarpis, artimųjų lūkesčiai ir net pačių mamų jaučiama gėda dėl išgyvenamų sunkumų dažnai prisideda prie pagalbos kreipimosi atidėliojimo.  

Televizijos laidų vedėja, socialinių tinklų žvaigždė, nuomonės formuotoja, tinklalaidės „Mudvi” vedėja bei iniciatyvos „Moterų pasaulyje” įkūrėja Indrė Stonkuvienė mamų rūpinimąsi savimi palygino su saugumo reikalavimais skrydžio metu: Lėktuvo skrydyje, kai būna katastrofa, ką tu darai? Pirma šoki vyrui dėti deguonies kaukę, vaikui? Ne, pirma turi sau užsidėti tam, kad galėtum visais kitais pasirūpinti.“ 

Motinystė – produktyviausias etapas gyvenime 

Psichologė-psichoterapeutė Sigita Pūrienė dalijasi, jog dažniausiai į terapiją ateina moteris, kuri iki gimdymo buvo labai veikli, visur dalyvavo, aukštose pareigose dirbo ir viską gyvenime susireguliavusi buvo, tačiau gimsta vaikas ir ji supranta, jog ji nesureguliuos, kada jis miega, ką jis valgo, ir pradeda jausti, jog gyvenimas slysta iš po kojų. 

„Tyrimai rodo, jog augindama kūdikį moteris per parą dirba 2,5 etato ir tai yra pats produktyviausias etapas gyvenime. Tačiau pačios mamos patiria jausmą, jog ji nieko nepadaro, nes ji nesuvaldo visų procesų, kaip norėtų suvaldyti. Tokie įsitikinimai trukdo save priimti kaip netobulą. Motinystėje gali viską tobulai padaryti, bet vaikas padarys viską, kaip jam atrodys, kaip jam reikės. Tenka priimti savo ribotumą ir savo motinystę ne kaip projektą, tačiau etapą, kuriame gausu neprognozuojamų momentų.“ 

Kaip pasireiškia pogimdyminė depresija? 

Psichologė-psichoterapeutė teigia, kad šis reiškinys turi daug veidų ir ne visada lengva juos pamatyti ir įvardinti. Ženklai, tokie kaip nemiga, nerimas, liūdesys, nuolatinis kaltės, nepakankamumo jausmas, mintys, kad „aš nesusitvarkau, esu bloga mama“, lyginimasis su kitomis, juodo, sunkiai paaiškinamo debesies buvimas galėtų būti vieni iš ženklų, kad vertėtų pasikalbėti su specialistu.

I. Pūrienė atvirauja, jog su mamomis pradėjo dirbti maždaug prieš du metus, kai pati pagimdė vaikelį ir susidūrė su jausmu, kad niekas apie tai nešneka, bet blogai jaučiasi:

Turiu viską: gerą vyrą, naujus namus, pinigų – visko, ko, atrodo, reikėtų. Vaikas lauktas, vestuvės įvykę, viskas – kaip iš vadovėlio, o aš nesijaučiu laiminga. Bijojau visiems pasakyti, kad man negerai. Per dieną porą valandų praverki ir nežinai, dėl ko. Ir ta būsena šiek tiek pagerėja, pablogėja, bet iš esmės esi tokiame liūne, jautiesi negerai. Toje būsenoje kai buvau, supratau, jog niekas apie tai nekalba, arba labai mažai. Tuomet pradėjau vesti mamoms grupes ir pamačiau, kiek daug mamų panašiai jaučiasi ir nekalba apie tai, kiek daug jausmo, kad aš nepakankama mama. 

Kodėl mamoms vis dar kyla baimė kalbėti apie patiriamus sunkumus?  

Diskusijos dalyviai sutiko, jog mamoms kaltės jausmą, psichologinius iššūkius dažnai sustiprina visuomenėje romantizuojama motinystė. Neva mamos – intuicija vadovaudamosi – turėtų užauginti vaiką ir dar mėgautis kiekviena naujo gyvenimo akimirka. 

Projekto „Mama mums rūpi“ autorė Asta Petraitienė pabrėžė,  kad labai didelė dalis pogimdyminės depresijos ir lieka nediagnozuota. Tai reiškia, kad moterys, ypač anksčiau, buvo linkusios tai priimti kaip natūralų motinystės krūvį. Mūsų močiutės, mamos gyveno aplinkoje, kur fiziniai poreikiai, išgyvenimas, buvo svarbiausias prioritetas ir aspektas, į ką buvo orientuojamasi. Apie emocijas nebuvo kalbama.

I. Stonkuvienė prisiminė, kai tapusi mama jautėsi prastai, kai visos mamos atrodė laimingos „super mamytės, vaikai su baltais drabužiais laimingi fotografuojasi, o pati jautė horomonų audras ir nesuprato, kas su ja vyksta: „Juk gražiausios pasakos baigiasi vedybomis, o kas po to? Kur princesės, gimdančios ir nėščios, su hormonais neįtelpančios į korsetą?

„Jauti, jog tu neatitinki visko, apima nepakankamumo jausmas ir negali apie tai šnekėti. Kai pati pasidalinau, supratau, vyksta kartų nesusikalbėjimas – vyresnioji karta įvardija, jog turi viską, ko gyvenime reikia, ir lygina tave su kita mama, kuriai yra prasčiau. Kas svarbiausia, jog bendruomenė, vyras, mama, sesė, kas mus supa, artimiausi žmonės tavęs nesupranta. Bandai parodyti, kad esi pavargusi, kad ne taip jautiesi ir jei tavęs nepalaiko artimiausi žmonės, tai dar labiau prigesina. Tam reikalingos mamų bendruomenės, kad apie tai būtų galima pasikalbėti,“ – patirtimi dalijasi I. Stonkuvienė.  

Ginekologė, akušerė, knygos „Tu laukiesi. Nėštumo kelionės gidas: nuo minties apie kūdikį iki jo žindymo“ autorė Viktorija  Navickienė pridūrė, kad prie pogimdyminės depresijos prisidėti gali nesėkmingo žindymo patirtis ir mišinukais maitinančių mamų stigmatizavimas. Moteris ima jausti kaltę, kad maitina ne krūtimi.” 

Dalyviai diskutavo apie poilsio, miego, socialinio gyvenimo ir bendruomenių svarbą mamų psichikos sveikatai, gebėjimą priimti aplinkinių pagalbą. 

Bendruomenių svarba

A. Petraitienė pakvietė kiekvienai susirasti bent vieną mamą, su kuria būtų galima pasikalbėti. Dar geriau yra rasti tokių pačių – pavargusių, nemiegojusių, kurių vaikai taip pat verkia – mamų bendruomenę. Bendrystė tarp mamų kone prilygsta asmeninei terapijai.

S. Pūrienė pabrėžia, jog mamoms rūpi tie patys dalykai, todėl mamų grupėse jos pajaučia bendrystę, kad ne jos vienos blogai jaučiasi ir kažko nespėja. Bendrystė padeda įveikti pogimdyminę depresiją, tai gali būti gelbėjantis dalykas. Jai paantrina ir Stonkuvienė, jog kartais tereikia išsikalbėti, pabendrauti su to paties amžiaus vaikus auginančiomis mamomis – tai išties padeda. I. Stonkuvienė tiki, jog reikia kalbėti ir neužgesti anksčiau laiko, nes stiprybė yra pripažinti, jog stiprios esame ne po vieną.

Pagalbos galimybių prieinamumas – vis didesnis

V. Navickienė pastebi, jog gimsta ne tik vaikas, bet kartu su juo gimsta ir mama, atsiranda naujas vaidmuo. Pogimdyminė melancholija yra normalu, tačiau svarbu tačiau svarbu kuo anksčiau pastebėti psichikos sveikatos rizikos veiksnius.

Šiuo metu moterims, patiriančioms emocinius sunkumus po gimdymo, yra suteikiamas žaliasis koridorius į psichikos sveikatos centrą asmens sveikatos priežiūros įstaigose. „Nuo 2024 m. liepos pirmos pildomas klausimynas, iki arba po gimdymo, kai jau galima pačiupti [pogimdyminės depresijos] rizikos zoną. Jei surenkamas didesnis balas, po kelių savaičių galėsime ją pakartoti ir reikiant nukreipti moterį, kur ji galės gauti pagalbą“ – dalijasi V. Navickienė  

„Vilnius sveikiau“ visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėjas Darius Einars pridūrė, kad vyrų įsitraukimas į pogimdyminės depresijos diskusiją yra svarbus. Atsiradus vaikui ir pasikeitus šeimos struktūrai, vyrų rolė tampa dar svarbesnė – šie turėdami tinkamų žinių ne tik bus atsparesni atsiradusiems iššūkiams, bet ir prisidės prie mamos psichikos sveikatos stiprinimo ir palaikymo. D. Einars priminė, jog Vilniaus mieste galimos nemokamos psichikos sveikatos paslaugos, mamų emocinės paramos grupės, kursai planuojančioms, besilaukiančioms, o be jų ir tėvystės kursai, kur abu tėvai gali lavinti savo įgūdžius. D. Einars pakvietė mamas reikiant kreiptis pagalbos, nes prašyti pagalbos nėra gėda. 

Informaciją apie tėvystės įgūdžių stiprinimo paslaugas Vilniaus mieste galite rasti ČIA >>>

„Vilnius sveikiau“ organizuojamos psichikos sveikatos programos: 

  1. https://vilniussveikiau.lt/lt/event/emocines-paramos-grupe-besilaukiancioms-moterims/
  2. https://vilniussveikiau.lt/lt/event/demesingu-isisamoninimu-mindfulness-gristos-emocines-savirupos-ir-atsparumo-stresui-didinimo-grupe-mamoms/
  3. https://vilniussveikiau.lt/lt/event/individualios-konsultacijos/  
Susijusios naujienos
Psichikos sveikata
2025-05-07
Asociacija „Lietaus vaikai“ papasakojo apie nematomą negalią -ką reikia žinoti?
Asociacija „Lietaus vaikai“ papasakojo apie nematomą negalią - ką reikia žinoti? „Vilnius sveikiau“pradėjo draugystę su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ - siekiame prisidėti prie nematomos negalios supratimo didinimo ir palaiky...
Psichikos sveikata
2025-05-07
Pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena: „Mūsų visuomenėje mamos gali būti matomos, gerbiamos ir palaikomos“
Pranešimas žiniasklaidai Gegužės 7 d. Šiandien visame pasaulyje minima mamų psichikos sveikatos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į mamų emocinę savijautą, psichikos sveikatos svarbą ir pagalbos prieinamumą. Kas lemia, kad nepais...
Psichikos sveikata
2025-05-06
Suaugusiųjų valgymo sutrikimai, jų priežastys ir prevencija
Valgymo sutrikimus galima pavadinti vienais iš didžiausių visuomenės sveikatos iššūkių. Šiuos sutrikimus dažnai sunku atpažinti, nes jų simptomai gali būti nepastebimi įprastų profilaktinių vizitų metu, o sergantieji dažnai stengiasi nuslėp...
Skip to content
VILNIAUS MIESTO SAVAIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO PRIVATUMO POLITIKOS APRAŠAS
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

 

BENDRA INFORMACIJA

Biudžetinė įstaiga „Vilniaus visuomenės sveikatos biuras“ (toliau – Biuras) šia privatumo politika (toliau – Privatumo politika) nustato asmens duomenų tvarkymo sąlygas naudojantis Duomenų valdytojo valdoma interneto svetaine. Privatumo politikos nustatytos sąlygos taikomos kiekvieną kartą jums norint pasiekti mūsų teikiamą turinį ir /ar paslaugą, nepaisant to, kokį įrenginį (kompiuterį, mobilųjį telefoną, planšetę, televizorių ar kt.) naudojate.

 

Duomenų valdytojo rekvizitai:

Biudžetinė įstaiga „Vilniaus visuomenės sveikatos biuras“

kodas 301850606

Adresas M. K. Čiurlionio g. 100,

Vingio parko Estrada, Vilnius, LT-03100

Telefonas +370 652 07020

El. paštas [email protected]

 

Prašome atidžiai perskaityti šią Privatumo politiką, nes joje pateikiame visą informaciją apie svetainės vykdomą asmens duomenų tvarkymą, kurios reikalaujama pagal Reglamentą 2016/679. Patvirtiname, kad Biuro svetainės lankytojų duomenys bus renkami laikantis galiojančių Europos Sąjungos bei Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų bei kontroliuojančių institucijų nurodymų. Taikomos visos protingos techninės ir administracinės priemonės tam, kad mūsų surinkti duomenys apie svetainės lankytojus būtų apsaugomi nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimų. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Bendrajame duomenų apsaugos reglamente Nr. 2016/679.

 

Slapukų naudojimas

Jums lankantis Biuro interneto svetainėje, siekiame, kad pateikiama informacija ir svetainės funkcijos būtų pritaikytos Jums. Tam reikalingi slapukai (angl. cookies). Tai nedideli informacijos elementai, išsaugomi Jūsų interneto naršyklėje. Jie padeda mums atpažinti Jus kaip ankstesnį Biuro interneto svetainės lankytoją. Tam tikri slapukai leidžia išsaugoti Jūsų lankymosi svetainėje istoriją ir pagal tai pritaikyti turinį. Taip pat slapukai padeda užtikrinti sklandų svetainės veikimą, leidžia stebėti lankymosi Biuro interneto svetainėje trukmę, dažnumą bei rinkti statistinę informaciją apie svetainės lankytojų skaičių. Analizuodami šiuos duomenis galime svetainę tobulinti, padaryti ją patogesnę Jums. Norėdami daugiau sužinoti apie slapukus, pavyzdžiui, kaip juos valdyti ar ištrinti, galite apsilankyti adresu http://www.allaboutcookies.org.

Apsilankę Biuro interneto svetainėje, Jūs galite nurodyti, ar sutinkate, kad būtų naudojami nebūtinieji slapukai. Jei nesutinkate, kad į Jūsų kompiuterį ar kitą įrenginį būtų įrašomi slapukai, bet kada galite atšaukti sutikimą juos naudoti, pakeitę parinktis ar/ir ištrynę įrašytus slapukus. Valdyti Google Analytics slapukus taip pat galite per šią nuorodą: http://tools.google.com/dlpage/gaoptout.

Toks duomenų tvarkymas neleidžia tiesiogiai ar netiesiogiai nustatyti Jūsų tapatybės, Jūs galite ištrinti slapukus iš savo kompiuterio ar juos užblokuoti, pasinaudodami savo kompiuteryje esančia interneto naršykle. Užblokavus slapukus, dėl techninių priežasčių kai kurios mūsų paslaugos Jums gali neveikti.

 

Naudojami slapukai

Biuro tinklapyje www.vilniussveikiau.lt naudojami šie slapukai:

Slapuko pavadinimas Aktyvumo trukmė Naudojimo tikslas
_ga 2 metai po interneto svetainės lango uždarymo Google Analytics slapukas, atskiriantis unikalius lankytojus. Naudojamas tik turint Jūsų sutikimą
_gid 1 para po apsilankymo svetainėje Google Analytics slapukas, renkantis informaciją apie tai, kaip lankytojai naudojasi svetaine. Naudojamas tik turint Jūsų sutikimą
_gat 1 minutė po sesijos lango atidarymo Google Analytics slapukas, įgalinantis naudoti Google Analytics funkcionalumą. Naudojamas tik turint Jūsų sutikimą
cookie_notice_accepted

 

Registracijos į Biuro organizuojamas veiklas ir programas formos

Atitinkamose svetainės skiltyse asmenys registruotis į Biuro organizuojamas veiklas ir programas. Registruodamasis, interesantas išreiškia sutikimą, jog jo užklausime nurodytas vardas, pavardė, telefono numeris, el. p. adresas bei gimimo data būtų naudojami jo registravimui į vykdomą veiklą ar programą, kontaktavimui su interesantu dėl šios užklausos, atsakymo į šią užklausą parengimo ir pateikimo interesantui tikslais. Kai kuriais atvejais asmenys taip pat išreiškia savo sutikimą būti filmuojamiems ir (ar) fotografuojamiems) veiklų ar renginių metu. Duomenys bus saugomi ne ilgiau trejus metus veiklų dalyvių tinkamos apskaitos ir tinkamo dalyvių informavimo tikslais.

 

Kreipimosi dėl darbo forma

Svetainės skiltyje https://vilniussveikiau.lt/lt/apie-mus/karjera/ asmenys gali kandidatuoti į darbą Biure. Pateikdamas užklausimą, interesantas išreiškia sutikimą, jog jo užklausime nurodytas vardas, telefono numeris, el. p. adresas, LinkedIn profilis, bei duomenys, nurodyti pačiame užklausime ir prisegamuose dokumentuose, būtų naudojami kontaktavimui su interesantu dėl šios užklausos, atsakymo į šią užklausą parengimo ir pateikimo interesantui tikslais. Duomenys bus saugomi ne ilgiau nei vienerius metus potencialaus kandidato įdarbinimo Biure tikslais. Sutikimo interesantas gali bet kada atsisakyti išsiųsdamas el. laišką Biurui adresu [email protected] – tuomet pateikti duomenys bus ištrinti ir toliau nebetvarkomi, išskyrus atvejus, jei tam yra kiti Bendrajame duomenų apsaugos reglamente numatyti pagrindai.

Vykdant darbuotojų paieškas, tinklapio lankytojai nukreipiami į kandidatų paieškos įskiepį, kurtą bendradarbiaujant su CV Keskus OU filialu, įmonės kodas 302581055. Kilus klausimų, kaip ši bendrovė tvarko asmens duomenis, prašome susipažinti su jų privatumo politika: https://www.cvmarket.lt/privacy.

 

Užklausos forma

Svetainės skiltyje https://vilniussveikiau.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/ asmenys gali pateikti užklausimus, susijusius su Biuro veikla. Pateikdamas užklausimą, interesantas išreiškia sutikimą, jog jo užklausime nurodytas vardas, el. p. adresas bei duomenys, nurodyti pačiame užklausime, būtų naudojami kontaktavimui su interesantu dėl šios užklausos, atsakymo į šią užklausą parengimo ir pateikimo interesantui tikslais. Sutikimo interesantas gali bet kada atsisakyti išsiųsdamas el. laišką Biurui adresu [email protected] – tuomet pateikti duomenys bus ištrinti ir toliau nebetvarkomi, išskyrus atvejus, jei tam yra kiti Bendrajame duomenų apsaugos reglamente numatyti pagrindai.

 

Socialiniai tinklai

Visa informacija, kurią pateikiate paspaudę ant nuorodų į Biuro socialinių tinklų paskyras (įrašai, komentarai, „Like“, „Follow“ ir kt.) yra tvarkomi atitinkamo socialinio tinklo operatoriaus pagal jų privatumo politikas.

Rekomenduojame susipažinti su šiomis privatumo politikomis. Kilus klausimų, kaip socialiniai tinklai tvarko Jūsų asmens duomenis, rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į šių socialinių tinklų operatorius.

 

Duomenų saugojimas

Slapukų duomenys saugomi Jūsų kompiuteryje, juos Jūs kontroliuojate patys.

Kitus tvarkomus duomenis apie Biuro svetainės lankytojus atsakingai saugome nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimo. Biuro darbuotojai yra raštiškai įsipareigoję trečiosioms šalims neatskleisti ir neplatinti darbo vietoje gaunamos informacijos apie asmenis, įskaitant ir Biuro svetainės lankytojus.

 

Duomenų subjektų teisės

Jūs, kaip Duomenų subjektas, kurio duomenys tvarkomi Duomenų valdytojo veikloje, turite šias teises:

 

  • Žinoti (būti informuotas) apie savo duomenų tvarkymą (teisė žinoti);
  • Susipažinti su savo duomenimis ir kaip jie yra tvarkomi (teisė susipažinti);
  • Reikalauti ištaisyti arba, atsižvelgiant į asmens duomenų tvarkymo tikslus, papildyti asmens neišsamius asmens duomenis (teisė ištaisyti);
  • Savo duomenis sunaikinti arba sustabdyti savo duomenų tvarkymo veiksmus (išskyrus saugojimą) (teisė sunaikinti ir teisė „būti pamirštam“);
  • Turi teisę reikalauti, kad asmens Duomenų valdytojas apribotų asmens duomenų tvarkymą esant vienai iš teisėtų priežasčių (teisė apriboti);
  • Turi teisę į duomenų perkėlimą (teisė perkelti);
  • Nesutikti, kad būtų tvarkomi asmens duomenys teisės aktuose numatytais atvejais.

Platesnę informaciją apie tai, kaip galite įgyvendinti savo, kaip duomenų subjekto, teises, galite  rasti Biuro interneto svetainėje skelbiamose Duomenų subjektų teisių įgyvendinimo apraše.

 

Duomenų apsaugos pareigūno kontaktiniai duomenys: [email protected], +37064922002.

Duomenys nebus naudojami automatizuotų sprendimų priėmimui Jūsų atžvilgiu, įskaitant profiliavimą.

Jūs turite teisę skųsti Biuro veiksmus (neveikimą) Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai ir teismui teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat skųsti teismui Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos veiksmus (neveikimą).

Kilus bet kokiems klausimams, susijusiems su tuo, kaip Biuro interneto svetainėje tvarkomi Jūsų asmens duomenys, maloniai prašome kreiptis el. paštu [email protected].